Dünya Matematik Şampiyonu: Yusuf

17.01.2021 / Genel

Hakkari'de yaşayan 8 yaşındaki Yusuf Eymen Velieceoğlu, 2 bin 557 öğrencinin katıldığı matematik yarışmasında dünya şampiyonu oldu.

Dünya Matematik Şampiyonu: Yusuf

İlkokul ikinci sınıfa giden 8 yaşındaki Yusuf, katıldığı matematik yarışmasındaki tüm soruları doğru yanıtlayarak dünya şampiyonluğunu elde etti.

dünya matematik şampiyonu yusuf eymen velieceoğlu

Hakkâri’deki Şehit Selahattin İlköğretim Okulu 2/D sınıfında okuyan 8 yaşındaki Yusuf Eymen Velieceoğlu, 2 bin 557 öğrenci arasında Kanada merkezli Caribou Matematik Organizasyonu'nda öğretmenlerin gözetimi altında tüm soruları doğru yanıtlayarak dünya şampiyonluğu kazandı.

dünya matematik şampiyonu yusuf eymen velieceoğlu

Yusuf’un babası Orhan Velieceoğlu, yaptığı açıklamada öğretmenlerin ve okul yönetiminin desteklerini hep gördüklerini söyledi. Ellerinden gelen her şeyi bir veli olarak yapan baba Orhan, oğlu Yusuf’un matematik konusunda çok iyi olduğunu söyledi.

Yusuf’un öğretmeni tarafından yarışma fikri babaya sunulunca, Yusuf’un yarışma macerası da başlamış oldu. Elde edilen şampiyonluktan dolayı çok mutlu olan Orhan, oğlu ile gurur duyuyor.

dünya matematik şampiyonu yusuf eymen velieceoğlu

Yusuf’un öğretmeni Recep Sevmiş ise Yusuf’u bu yarışmaya sokan kişi. Yusuf’un matematik derslerindeki başarısının ardından bu yarışmaya katılma fikrini aileye iletiyor. Recep öğretmen ve Yusuf’un ailesi daha sınavın ilk anlarından itibaren Yusuf’un kazanacağına hep inanmışlar.