Dünya Şükür Günü

20.11.2023 / Genel

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabulünden sonra minnettarlık göstergesi olarak her yıl Kasım ayının 20’sinde Dünya Şükür Günü kutlanmaktadır.

Dünya Şükür Günü

International Thankful Day olarak ilk defa 1989 yılında küçük bir grup tarafından kutlanan bu özel gün, her ne kadar özellikle geçmiş yıllarda savaş suçlarına maruz kalmış çocukların Birleşmiş Milletler tarafından genel bir korumaya alınması üzerine attığı adım üzerine kutlanmış olsa da daha sonrasında tüm temel hakları kapsayıcı gelişmeleri takiben bugüne özel genel bir kutlamaya dönüşmüştür.

Her geçen gün popülaritesi artan Dünya Şükür Günü, farklı toplum ve kültürlerce çeşitli şekillerde anlamlandırılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Fakat bir aya yakındır Gazze’de süren İsrail ablukası ve yaşanan sivil katliamlar dolayısıyla bu sene kutlamalar protestoya dönüştürülmüştür.

Evet her ne kadar başta sağlık olmak üzere birçoğumuzun elinde bulunan mevcut imkanlardan dolayı şükredecek çok şeyimiz olsa da umut ediyoruz ki başta çocuklar olmak üzere tüm insanlığın ve canlılar aleminin huzur içinde yaşadığı bir dünyaya şükredelim.

International Thankful Day, Dünya Şükür Günü