Dünya Tarihinin En Şiddetli 10 Depremi

24.09.2019 / Tarih / Çevre

Doğanın en acımasız olayı deprem, ülkemizde de milyonlarca can aldı. Depremin şiddeti ne kadar arttıysa yıkım gücü de o kadar arttı.

Dünya Tarihinin En Şiddetli 10 Depremi

Ülkemizde deprem denince akla 19 Ağustos depremi geliyor. Merkezi Gölcük olan deprem 03:02’de meydana gelmişti. 45 saniye boyunca etkisini devam ettiren depremin şiddeti ise 7.4 olarak açıklanmıştı. Gölcük Depremi'nde resmi olarak 17 bin 480 kişi hayatını kaybetmişti.

Dünya tarihine baktığımızda ise Gölcük Depremi'nden daha fazla hasar veren depremler gözükmektedir. İşte binlerce insanın bu hayattan koparan o depremlerin listesi.

peru depremi

Peru Depremi

Peru Yungay’da meydana gelen 8.0 şiddetindeki dev deprem, beraberinde çığ feleketini de getirdi. İki doğal afet bir araya gelince 20 binden fazla kişi can verdi. Felaketten etkilenen kişi sayısı ise 3 milyon olarak tarihe geçti.

depremler

Nankiado Depremi

Japonya’nın Nankia kıyılarına yakın bölgede 20 Eylül 1498 yılında meydana gelen deprem, 8.6 şiddetinde gerçekleşti. Deprem aynı zamanda beraberinde dev tsunami getirdi. Bu felaket sonrasında 26 bin ile 31 bin kişi arasında can kaybı yaşandı.

tarihdeki depremler

Assam Depremi

Merkez üssü Tibet olsa da tarihe Assam Depremi olarak geçen deprem, 1950 yılında 8.6 şiddetinde oldu. Bu depremden Çin, Tibet ve Hindistan etkilendi. Deprem sonucu ölen kişi sayısı 780 olarak açıklandı.

en şiddetli depremler

Okyanus Depremi

1906 yılında kayıtlara geçen 8.8 şiddetindeki deprem, beraberinde de dev tsunami oluşuma sebep oldu. Oluşan tsunami Ekvador ve Kolombiya'da binden fazla can aldı.

en şiddetli deprem

Şili Depremi

1960 yılında yaşanan felaketi unutamayan Şili halkı, 27 Şubat 2010 yılında 8.8 şiddetinde bir depremle daha sarsıldı. Deprem 1 buçuk dakika sürdü. 700’den fazla insanın can verdiği felakette ülke kıyıları oluşan tsunami sonrası darmadağın oldu.

deprem ve tsunamiler

Büyük Lizbon Depremi

1 Kasım 1955 tarihinde meydana gelen büyük depremin şiddeti 9 olarak tarih sayfalarındaki yerini aldı. Atlantik Okyanusu’nda meydana gelen deprem beraberinde de dev dalgaları getirince tarihin en büyük felaketi yaşandı. Felaket  sonucu hayatını kaybeden kişilerin sayısı 60 bin ile 100 bin arasında olduğu tahmin ediliyor.

tarihdeki en şiddetli depremler

Rusya Depremi

1952 yılında Rusya’nın doğu kesimlerinde meydana gelen depremin şiddeti 9.0 olarak açıklandı. Depremin yaşandığı Kamçatka bölgesi Avustralya, Asya ve Amerika kıtaları arasındaki deprem levhalarının bulunduğu ve sık sık sismik aktivitelerin yaşandığı “Pasifik Ateş Çemberi” adlı bölgenin kuzey ucunda yer alıyor. Bölgede yaşanan felaket sonucu 2 bin 336 kişi hayatını kaybetti.

tarihteki en şiddetli depremler

Alaska Depremi

1964 yılında gelen 9.2 şiddetindeki dev deprem, 3 dakika sürdü. Deprem sonucu ise dev tsunami meydana geldi. Depremin bu kadar yüksek olmasına ve ardından gelen tsunaminin şiddetine bakıldığında yıkımın çok olması beklenirken, felaket bölgesinin yaşamın seyrek olduğu Alaska olmasından dolayı kayıp sayısı 128’de kaldı.

tarihi depremler

Endonezya Depremi

20 Aralık 2004 yılında olan ve şiddetinin 9.3 olarak açıklandığı Endonezya depremi tam 10 dakika sürdü. Deprem gece yarısı 00:58’de meydana gelmişti. Deprem Hint Okyanusu’nda meydana gelmiş ve beraberinde dev tsunami getirmişti. Tsunaminin vurduğu Endonezya’da ise tam bir felaket yaşanmıştı. 30 metrelik dev tsunami 228 bin kişinin canını aldı. Felaket de yaralanan kişi sayısı ise 128 bin olarak açıklandı.

en şiddetli depremler

Büyük Şili Depremi

22 Mayıs 1960 yılı Şili ülkesi için bir felaket yılı oldu. 1960 yılında yaşanan bu depremin şiddeti kayıtlara 9.5 olarak geçti. Deprem başkent Santiago de Chile'nin yaklaşık 700 km güneyindeki Valdivia şehrinde meydana geldi. Deprem sonrası meydana gelen büyük tsunami sonucunda Hilo, Hawaii ve Güney Afrika'nın sahil bölgelerinde meydana gelen yıkım sonrası 5 bin kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

kahramanmaraş 2023 depremi

Kahramanmaraş Depremleri

6 Şubat 2023 Pazartesi gecesi 04:17'de meydana gelen deprem ilk olarak 7.4 olarak açıklansa da ilerleyen saatlerde 7.7 olarak revize edildi. Hemen akabinde aynı gün 13:24'de 7.6'lık başka bir deprem daha meydana geldi. Meydana gelen bu ikinci deprem artçı değil, ayrı bir deprem olduğu açıklandı. Depremden 11 il ve resmi rakamlara göre 13.5 milyon insan etiklendi. Son rakamlara göre 35 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Türkiye'de 7 günlük yas ilan edildi.