Dünyada En Çok Gişe Hasılatı Yapan 5 Film

07.04.2023 / Sinema / Eğlence

Sinema endüstrisinin en önemli; dünya çapında büyük gişe hasılatlarına sahip ve sinema tarihinde unutulmaz yeri olan beş film.

Dünyada En Çok Gişe Hasılatı Yapan 5 Film

Sinema endüstrisi, insanların hayal gücünü ve duygularını yansıtan en popüler sanat formlarından biridir. Yıllar boyunca, birçok unutulmaz film seyircilerin kalplerine taht kurmuştur ve bazıları dünya çapında milyarlarca dolar hasılat elde etmiştir.

İşte gelmiş geçmiş en büyük gişe hasılatlarına sahip 5 film:

Avatar (2009) - 2.8 milyar dolar

Yönetmen James Cameron'un hayranlık uyandıran bilim kurgu filmi Avatar, dünya çapında en çok hasılat yapan film unvanını elinde tutuyor. Film, 2009 yılında vizyona girdi ve olağanüstü 3D efektleri ve inanılmaz fantezi dünyasıyla akıllara kazındı.

Dünyada en çok gişe hasılatı elde eden film Avatar

Titanic (1997) - 2.2 milyar dolar

Yine James Cameron'un unutulmaz filmlerinden olan Titanic, aşk, dram ve felaket unsurlarını birleştirerek, dünya çapında tüm zamanların en büyük gişe hasılatlarından birini elde etti. Film, ünlü RMS Titanic gemisinin batışını anlatırken, Jack ve Rose adlı iki karakterin dokunaklı hikayesini de ele alıyor.

Dünyada en çok gişe hasılatı elde eden filmler, Titanik

Star Wars: Güç Uyanıyor (2015) - 2.07 milyar dolar

Star Wars hayranları, George Lucas'ın orijinal üçlemesini izledikten yıllar sonra, 2015 yılında J.J. Abrams yönetmenliğindeki Güç Uyanıyor filmiyle yeniden buluştu. Film, Star Wars evrenine yeni bir soluk getirdi ve yepyeni karakterleriyle izleyicileri büyüledi. Çok kısa sürede bütün ilgiyi üzerine çeken yapım dünyada en çok gişe hasılatı elde eden filmler arasında üçüncü sırada.

Dünyada en çok gişe hasılatı elde eden filmler, Star Wars Güç Uyanıyor

Avengers: Endgame (2019) - 2.04 milyar dolar

Marvel Sinematik Evreni'nin zirvesi olan Avengers: Endgame, tüm zamanların en yüksek gişe hasılatına sahip dördüncü filmi. 2012 yılından beri Marvel hayranlarının takip ettiği serinin son filmi, Avengers ekibinin sonsuzluk taşlarını geri almaya çalıştığı epik bir macerayı anlatıyor.

Dünyada en çok gişe hasılatı elde eden filmler, Avengers Infinity War

Avengers: Infinity War (2018) - 2.04 milyar dolar

Avengers: Endgame'in ardından en yüksek gişe hasılatına sahip olan film, Marvel Sinematik Evreni'nin en büyük kötü adamı Thanos'un Sonsuzluk Taşları'nı toplama çabasını konu alıyor. Film, Marvel hayranları tarafından çok sevildi ve bir sonraki filmi heyecanla beklemelerine neden oldu.

Dünyada en çok gişe hasılatı elde eden filmler, Avengers Endgame

Bu filmler, sadece dünya çapındaki gişe hasılatı açısından değil, aynı zamanda sinema tarihindeki yerleri açısından da özel bir yere sahip.

Peki ya sizin için de öyle mi?