Dünyamız Beklenenden Hızlı Isınıyor

27.03.2023 / Çevre / Genel

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) yeni bir raporuna göre, Dünya küresel ısınma eşiğini düşündüğümüzden daha erken geçecek.

Dünyamız Beklenenden Hızlı Isınıyor

Pazartesi günü yayınlanan kapsamlı bir çalışmada IPCC, küresel sıcaklıkların 2030'ların başlarında bir noktada endüstri öncesi seviyelerin 1,5 santigrat derece üzerine çıkacağını açıkladı. Hükümetlerin fosil yakıt kullanımlarını derhal azaltmaları gerekiyor.

Bu uzmanlar paneline göre birçok hükümet 2050 veya 2060 yılına kadar sıfır net emisyona sahip olmayı taahhüt etse de, bu yeterli olmayacak. Sıcaklıklar zaten 1,1 santigrat derece arttı, bu nedenle ısınmayı 1,5 derecenin altında tutmak için sera gazı emisyonlarının 2030'a kadar yarıya indirilmesi ve sanayileşmiş ülkelerin de 2050'lerin başlarında atmosfere karbondioksit salmayı bırakması gerekecek. Bu iki iddialı hedefe ulaşılsa bile, ısınmayı 1,5 santigrat derecenin altında tutmak için yalnızca %50 şans var.

IPCC Başkanı Hoesung Lee, "Şimdiye kadar yapılanların hızı ve ölçeği ve mevcut planlar, iklim değişikliğiyle mücadele etmek için yetersiz. Koşmamız gerekirken yürüyoruz." diyor. Neyse ki, uzmanlar tüm umutların kaybolmadığını söylüyor. Ve dünya nüfusunun emisyonları düşük tutmaya nasıl yardımcı olacağını bilmesini sağlamak için bir yol haritası sağladılar.

Peki işleri tersine çevirmek için ne yapabiliriz?

Daha fazla sera gazı emisyonunu önlemek için yapılacak her şeyin olumlu bir etkisi olabilir. Hava kalitesini iyileştirmek için araba kullanmak yerine yürünebilir, bisiklete binilebilir veya toplu taşıma kullanılabilir. Birey olarak hem gezegene yardımcı olabilecek hem de sağlığımızı iyileştirebilecek düşük karbonlu bir yaşam tarzı benimseyebiliriz.

Ancak, gerçek bir değişiklik yapmak için, tüm gezegenin birlikte çalışması ve geleceğimizin iyiliği için bireysel ihtiyaçlarımızı bir kenara bırakmamız gerekecek.

Küresel ısınmanın gezegenimize etkileri ve çözümleri