Dünyamızı Cennete Çeviren Aynalar

02.06.2020 / Kültür / Sanat / Genel

İranlı sanatçı Şirin Abedinirad, doğa ve çevremiz ile olan ilişkimizi keşfetmek için beklenmedik yerlere aynalar yerleştiriyor.

Dünyamızı Cennete Çeviren Aynalar

Onun yaratıcı sergileri, İran’dan İtalya'ya hatta Avustralya'ya kadar uzuyor. Sahilde kumun üzerinde duran bir açık kapı veya çölde kum tepeleri üzerinde basamak basamak ilerleyen çemberler gibi heyecan verici şekillerde karşınıza çıkıyor.

Shirin Abedinirad open door on sand

Benim için aynaların kullanmak, bu dünyada cenneti bulmanın bir yolu.” diyerek sanatını ifade eden Şirin Abedinirad, şöyle devam ediyor:

Aynalar İran kültüründe önemli mistik nesneler olarak karşınıza çıkar. Akıllıca konumlandırılırlarsa kendimize olan bakış açımızı değiştirebilir ve yeryüzündeki beton alanları gökyüzüne çevirebilirler. İtalya Treviso’daki bir merdiven boyunca simetrik olarak yerleştirilen aynalar da, cenneti elde etmeye çalıştığımız bir deneyimsel çalışmamızdır.

Statik ayna kurulumlarına ek olarak sanatçı, Babil Kulesi (Babel Tower) adlı değişen katmanlı heykelinde interaktif sanatı araştırıyor. Bu parıltılı kurulum, ortamına bağlı olarak farklı hareketleri yansıtıyor ve özgün renklere bürünüyor. Abedinirad bunu “dünyanın sürekli dönüşmekte olan görüntüsü” olarak tanımlıyor.

Shirin Abedinirad babel tower

Şirin Abedinirad'ın bu deneysel çalışmalarından daha fazlasını görmek ve farklı sanatsal yaklaşımlarını keşfetmek galerimizi ziyaret edebilir ya da sanatçının Instagram hesabını takipte kalabilirsiniz.