Dünyanın En Beyaz Boyası

23.09.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

ABD’nin İndiana Eyaletinde yer alan Purdue Üniversitesi’ndeki bilim insanları, dünyanın en beyaz boyasını geliştirdiklerini açıkladı.

Dünyanın En Beyaz Boyası

Üniversitede makine mühendisi profesörü olarak görev yapan Xiulin Ruan ve öğrencileri tarafından geliştirilen beyaz boya, “şimdiye kadar yapılmış en beyaz boya” olarak Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na girdi.

dünyanın en beyaz boyası

Boyayı geliştirmenin arkasındaki fikir olarak “küresel ısınmayı azaltmaya yardımcı olmak” olarak açıklayan Profesör Xiulin Ruan, boyanın enerji tasarrufu ve iklim değişikliğiyle mücadele amacıyla yedi yıl süren bir proje sonucunda ortaya çıktığını söyledi.

Purdue Üniversitesi’ndeki laboratuvarda geliştirilen boyanın ilk olarak, güneş ışığını bir binadan uzağa yansıtmak fikrinden ortaya çıktığı aktarıldı.

Sonuç olarak geliştirilen boyanın, güneş ışığının yüzde 98,1’ini yansıttığı ve kızılötesi ısı yaydığı ortaya çıkarken, bununla birlikte güneş ısısını daha az emdiği için, bu boya ile kaplanmış bir yüzeyin güç tüketmeden çevre sıcaklığının altında soğuduğu vurgulandı.

dünyanın en beyaz boyası

Araştırmanın sonunda, yaklaşık 92 metrekarelik bir çatı alanını kaplamak için kullanılan bu boyanın, 10 kilovatlık bir soğutma gücüne neden olabileceği tespit edildi.

Bu boya, çoğu evde kullanılan klimalardan daha güçlü - Profesör Ruan

Tipik bir beyaz boya, çevreyi soğutmaktan çok, çevreyi daha sıcak hale getiriyor. Piyasadaki boyalar yüzde 80 ila 90 arasında güneş ışığını yansıtırken, yüzeyleri soğutmaktan çok daha çok ısıtıyor.