Dünyanın En Büyük Astronomi Müzesi

26.08.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Çin'in Şanghay kentinde, Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesi'ne bağlı olacak şekilde dünyanın en büyük astronomi müzesi açılıyor.

Dünyanın En Büyük Astronomi Müzesi

Ennead Architects tarafından tasarlanan Şanghay Astronomi Müzesi, bir oculus, ters çevrilmiş bir kubbe ve bir küreden oluşan, gök cisimlerinin hareketini temsil eden dinamik formuyla dikkat çekiyor. Evrenimizi şekillendiren bazı temel ilkelerin biçim bulduğu bir yer yaratmak istediklerini söyleyen Ennead'in ortağı Thomas J. Wong, bu ödüllü tasarımla ilgili şunları ekliyor:

Bu büyük fikir dahilinde, binanın konseptiyle ilgili içgüdüsel bir deneyimi tasarıma dâhil ederek, ziyaretçilerin mimari tarafından çerçevelenen ve desteklenen gökyüzünü gördüklerinde, hissi bir doruk noktasına ulaşmalarını hedefledik.

Proje, bir planetaryum, genel sergi alanı ve 78 fit yüksekliğinde etkileyici bir güneş teleskopu dahil olmak üzere 420.000 metrekarelik müze alanını içeriyor. Hepsinden iyisi, ziyaretçiler müzeyi, müzenin üç formunun her birini vurgulayan, dikkatlice düşünülmüş bir ilerleme yoluyla deneyimliyorlar.

İlk olarak, ziyaretçiler ana girişin üzerinde asılı duran oculusta karşılanıyor. Güneş ışığı oculustan giriyor ve gün boyunca güneşin gökyüzündeki konumu izlendiğinden giriş ve yansıma havuzu boyunca kademeli olarak hareket ediyor. Ziyaretçiler, planetaryum tiyatrosundan uzayda yüzen bir gezegeni andıran fütüristik küreye bakabiliyorlar. Bu küre, müzedeki yolculuğu sonlandıran ve onlara gökyüzünün güzel bir manzarasını sunan ters çevrilmiş kubbe ile ihtişamlı bir tezat oluşturuyor.

Bu harika tasarımla ilgili daha fazla bilgi almak için Ennead Architects’in web sitesini ziyaret edebilir ya da görselleri için galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dünyanın en büyük astronomi müzesi: Şangay Astronomi Müzesi