Dünyanın En Değerli Taşları

20.05.2022 / Ekonomi / Genel

Doğal hazine olan değerli taşlar, dayanıklılıkları ve güzellikleri ile hayranlık uyandıran, oluşması milyonlarca yıl alan minerallerdir.

Dünyanın En Değerli Taşları

İnsanlık tarihi boyunca sembolik pek çok anlam yüklenen bu benzersiz hazineler, bazen iyileştirici güçleri olduğuna inanılarak şifa kaynağı olarak görülmüş, bazen gücün ve ihtişamın sembolü olmuş ama en çok usta ellerde şekillendirilerek benzersiz mücevherlere dönüşmüşler. Elmas, yakut, safir, pırlanta ya da zümrüt olsun bütün değerli taşlar ayrı bir güzelliğe ve kendine has benzersiz özelliklere sahiptir.

Bugün tanımlanmış 2.000'den fazla doğal mineralden 100 tanesinden azı değerli taş olarak kullanılmaktadır ve içlerinden sadece 16 tanesi maddi ve estetik değeri ile önem kazanmıştır. Bunlar beril, krizoberil, korindon, elmas, feldispat, granat, yeşim, lazurit, olivin, opal, kuvars, spinel, topaz, turmalin, turkuaz ve zirkondur. Bu minerallerden bazıları birden fazla türde değerli taş elde etmemizi sağlar, örneğin beril mineralinden zümrüt ve akuamarin elde edilirken, korindon minerali şahane yakut ve safir taşların kaynağıdır.

Hepsi benzersiz özelliklere sahip olmalarına rağmen bazı taşlar diğerlerinden daha nadirdir ve boyutları, renkleri ve kaliteleri ile çok daha değerlidir. Taşların büyülü dünyasına adım atmaya ve dünyanın en değerli 10 taşını tanımaya hazır mısınız?

10. Tanzanit

Çok değerli bir taş olmasıyla tanınan tanzinit taşı, 1967 yılında Tanzanya'da keşfedilmiş, ismini de buradan almıştır. Tanzanit, Zoisit taşının az bulunan alt türüdür.

Dünyanın başka bir bölgesinde de bulunmamaktadır. Ancak saydam Zoisitin belirli sıcaklıkta ısıtılmasıyla da oluşturulabilmektedir.

Saf haliyle saydam veya yarısaydamdır. Bünyesinde Kalsiyum, Alüminyum, Silisyum, Oksijen ve Hidrojen ile çok az miktarlarda olmak üzere Demir, Manganez, Magnezyum, Krom, Titanyum, Sodyum, Vanadyum, Stronsiyum ve Su bulunur.

Değişik açılardan bakıldığında taşın 3 farklı renkt olduğu görünür. Parlak ışıkta bakıldığında mavi ile mor arasında renk değişimi meydana gelir.

Dünyanın en nadir değerli taşları arasında gösterilen tanzanit madenlerinin 20 yıl içinde tamamen tükenebileceği düşülünüyor.

9. Siyah Opal

Siyah Opalde zemin genellikle siyah yada gri, kahverengi, mavi, kırmızı gibi koyu bir renktir. Bu zemin üzerinde gökkuşağı renklerinde ışık kırılmaları oluşur. Nadir bulunan bir tür olan siyah opal Avustralya’daki maden yataklarından çıkarılmaktadır. Nadir ve mücevher taşı değerindedir.

8. Kırmızı Beril

Beril (Berly), bir silikat türüdür ve içerisinde berilyum ve alüminyum mineralleri bulunur. Genellikle saydam yapılı, nadiren yarı opaktır. n nadir bulunan beril türüdür. Kırmızı zümrüt veya kızıl zümrüt olarak da bilinir. Bir diğer adı ise bixbite’dir. Kırmızı beril çok nadir bir taştır ve mücevher yapımında kullanılır.  Kalın kristaller halinde bulunur. Rengi itibari ile yakut ile karıştırılabilmektedir.

7. Musgravit

İlk olarak 1967 yılında Avustralya’da keşfedilen musgravit taşı adını bulunduğu bölgeden alıyor. Zeytin yeşilinden grimsi mora kadar değişen renklere sahip musgravit o kadar nadir bulunan bir taş ki bulunduğu tarihten 2005 yılına kadar değerli taş kalitesinde sadece sekiz adet çıkarılabilmiş. Son yıllarda Sri Lanka, Antarktika, Madagaskar ve Tanzanya’da da bulunmasıyla bu sayı biraz daha artsa da hâlâ nadir bulunan değerli taşlar arasında yer alıyor. Taşların değerlemesi uzmanlar tarafından tahmini olarak yapılıyor.

6. Aleksandrit

Aleksandrit, güneş ışığında mavi-yeşil, mum ışığı gibi doğal olmayan ışıklarda kırmızı-mor renklerine bürünerek renk geçişleri gösteren bir taştır. Renk geçişleri daha keskin olan ve kahverengimsi renk göstermeyen aleksandritler daha kıymetlidir. Dünya üzerinde renk geçişleri olan nadir değerli taş türlerindendir. Zümrüt gibi beril grubuna aittir. Diğer adı Krizoberil’dir.

5. Zümrüt

Zümrüt / Emerald Taşı, sadakat, duyarlılık ve aşk taşıdır. Çiftler arasındaki duygusal bağların gelişmesine yardımcı olduğuna inanılır.

Geçmiş zamanlardan günümüze zümrüt taşının, bazı fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde faydalı olduğu ve şifalı bir taş olduğu düşünülür. Sadakatin ve aşkın sembolü olan Zümrüt Taşı, aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ün değerli taşı olarak bilinir. Ayrıca sezgi taşı olarak da bilinir.

Zümrüt; elmas, yakut ve safirle birlikte en değerli dört taş arasında yer almaktadır. Zümrüt; kolye, yüzük, küpe, bileklik gibi pek çok takı ve mücevherin yapımında kullanılır.

4. Yakut

Doğal taşlar arasında yer alan Yakut taşı, değerli taşlar arasında kırmızı renk skalasında yer alan Elmas, Zümrüt ve Safirle birlikte anılan özel bir taştır. Renk olarak da oldukça farklıdır kırmızı ve bordonun tüm tonları içinde taşır. Elmastan sonra ikinci sertlikte yer alan bu kristal, saçtığı ışık ve doğada nadir bulunması nedeniyle en pahalı ikinci taştır. Bu yüzden de pek çok medeniyette ona “Değerli taşların efendisi” denmiştir. Amerika, Avrupa’da çıkarılmasına rağmen Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut’un anavatanıdır.

3. Pembe Elmas

Son derece nadir bulunan ve bu yüzden çok değerli olan renkli elmaslar içinde pembe elmaslar çok özel bir yere sahip. Dünya çapındaki elmas üretiminin %0,1’inden daha azını temsil eden bu çok zarif ve pembe renkli taşların kaynağı Avustralya’da bulunan Argyle Madeni.

Maden geçtiğimiz yıllarda üretimini sonlandırdığı için pembe elmasların değerinin daha da artması bekleniyor. Amerika Gemoloji Enstitüsü tarafından “kusursuz” olarak değerlendirilen ve “Pembe Yıldız” adını taşıyan pembe elmas 71,2 milyon dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı mücevheri olma özelliğine sahip. 59,60 karat ağırlığında olan Pembe Yıldız’ın satışı 2017 yılında Hong Kong Sohteby’s müzayedesinde gerçekleşti.

2. Jadeit

Volkanik hareketler sonucunda oluşmuş olan kayaçlarda bulunmaktadır. Yapılarının ısı ve basınçla değişmiş halleridir. Jadeit ve Nefrit minerallerinin birleşimi ile oluşmaktadır. Koyu yeşil olanı çok değerlidir ve Uzak Doğu’da yüzyıllardan bu yana kullanılmaktadır. Yapısal olarak içerisinde ince taneler bulunduğundan şekil vermek oldukça zordur. Minerallerin birbirine sıkıca bağlanması ile oluşan bir yapısı bulunmaktadır. Oldukça dayanaklı bir yapıya sahiptir.

1. Mavi Elmas

Mavi Elmas Taşı, beyaz altın ile mavi elmasın birleşmesinden oluşan nadide bir eserdir. Mavi Elmas Taşı, dünyadaki en pahalı mücevher olarak bilinmektedir. Günümüzde İngiltere'nin başkenti Londra'da ismini açıklamak istemeyen birisinde bulunduğu söylenmektedir.

Güney Afrika ülkesi Botsvana'da devlete ait Okavango Elmas Şirketinin, ülkede şu ana kadar keşfedilen en büyük mavi elması çıkardığı bildirildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, Orapa madeninde, 20 karatlık bir mavi elmas bulunduğu ve parlatılan elmasa "Okavango Mavisi" adı verildiği kaydedildi.