Dünyanın En Eski Soyağacı

24.12.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

İngiltere’deki bir mezardan çıkarılan 27 insanın kalıntılarını inceleyen araştırmacılar, 6000 yıl öncesi ait soyağacını ortaya çıkardı.

Dünyanın En Eski Soyağacı

7.78 milyar insanın içerisinde yaşadığı dünyamızın milyonlarca yıldır var olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda insanların da soyağaçları bir noktada kesişebiliyor.

Tam da bu konuda araştırma yapılan İngiltere’de keşfedilen bir mezarda toplam 27 aile üyesinin kalıntıları bulundu. Üstelik bu kalıntıların 6000 yıl öncesine dayandığı belirtildi.

Araştırmacıların yaptığı çalışmalar neticesinde bu 27 aile üyesinin tek bir anne ve babanın birlikteliğinden geldiği anlaşıldı. DNA testleri sonrası yapılan keşif, aynı zamanda o dönemde Neolitik toplumun üst kademelerinde çok eşli evliliklerin olduğunu da göstermiş oldu.

dünyanın en eski soyağacı

İspanya’nın Bilbao kentindeki Bask Ülkesi Üniversitesi’nden Popülasyon Genetiği Uzmanı Inigo Olalde, çalışma sayesinde tarih öncesinde bilinen ilk büyük aile soyağacının ortaya çıktığı ve bunun en büyük aile soyağaçlarından birisi olduğunu ifade etti. Yapılan çalışmaya Harvard Üniversitesi, Newcastle Üniversitesi ve Viyana Üniversitesi’nden de araştırmacılar katıldı.

İlk kez 1980 yılında keşfedilen kemiklerin üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda 35 kalıntı incelenirken 27 kalıntıda aile ilişkisi tespit edildi. Ayrıca aynı aileden olduğu düşünülen kemiklerde babalar ve kardeşler yan yana gömülmüş halde bulundu.

Araştırmacılara göre bir kişinin ayrı zamanlarda dört ayrı evlilik geçirmesi ile bu kadar geniş kemik kalıntısının kalmayacağı yani bir adamın aynı anda birden çok kişiyle evlendiği belirtildi.