Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı

28.07.2022 / Genel

‘Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı’ listesi yayımlandı. Listede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dördüncü sırada yer aldı.

Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı

Ürdün'ün başkenti Amman'da bulunan Kraliyet İslami Strateji Araştırmalar Merkezi'nin 'Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı' listesinin 2022 yılı sonuçları açıklandı.

Müslümanlar üzerinde belli bir etki bırakan kişiler bu listeye girebildi. Listede ayrıca kültürel, ideolojik, ekonomik, siyasal ve benzeri alanlarda dünyadaki müslümanlar üzerinde bir etki oluşturan kişilere hak tanındığı açıklandı.

Bu kapsamda listenin zirvesinde Katar Emiri Temim bin Hamad es Sani yer aldı. Katar Emiri Sani'yi Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz es Suud ve İran Lideri Ayetullah Hamaney izledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı listesinde dördüncü sırada yer aldı. Erdoğan geçtiğimiz sene listenin zirvesindeydi.

Geçtiğimiz günlerde vefat eden İsmailağa Cemaatinin eski lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ise aynı listede 34. Sırada yer alırken yirmi yıl süren savaşın ardından geçtiğimiz yıl Afganistan'da yönetimi devralan Taliban'ın lideri Hibetullah Ahundzade listede 50. sırada yer aldı.

Listede ilk 50 kişinin ardından kalan 450 kişi karışık bir sırayla verildi. Bu 450 kişi arasında El Kaide lideri Eymen ez Zevahiri, Ürdünlü din adamı Ebu Muhammed el Makdisi, Suriye'deki Tahriru'ş Şam Heyeti'nin lideri Ebu Muhammed el Cevlani, Somali'deki Eş Şebab hareketinin lideri Ahmed Ömer ve Endonezya'daki cihat yanlısı hareketlerin manevi lideri sayılan Ebubekir Beşir de yer aldı.

BioNTech’in kurucu ortağı olan Uğur Şahin’in ‘Yılın Adamı’ olarak girdiği listede Türkiye’nin Akdeniz’de yaptığı sondajdan da bahsedildi.

Listeye buradan ulaşabilirsiniz.