Dünyanın En Genç Dâhisi

31.05.2022 / Genel

ABD’nin Los Angeles kentinde yaşayan 2 yaşındaki Kashe Quest isimli çocuk, üstün zekâsı sebebiyle dünyanın en genç dâhisi oldu.

Dünyanın En Genç Dâhisi

Kashe Quest, üstün zekâsı sebebiyle dünyanın en büyük ve en üst düzey IQ topluluğu olarak bilinen Mensa kulübünün en genç üyesi olmayı başardı. Mensa topluluğunun üyeleri standart bir IQ testinde en yüksek derece yapan insanların sadece %2’lik bir bölümünden oluşuyor.

Los Angeles’ta yaşayan Kashe’in Mensa topluluğunda olması pek de şaşırtıcı değil. Zira ABD’de ortalama IQ seviyesi 98 iken 2 yaşındaki Kashe’in IQ testi sonucu 146 çıktı. Kashe’in annesi Sukhjit Athwal ise kızının zekâsıyla ilgili verdiği röportajda “Kashe’in inanılmaz hafızası, onun farklı olduğunun ilk göstergesiydi. Çok hızlı anlıyordu ve öğrenmekle çok ilgiliydi” dedi. Annesi, “Kashe’in daha 17-18 aylık olduğu zamanlarda alfabenin tamamını, sayıları, renkleri ve hatta şekilleri bile bildiğini ve tanıdığını” söyledi.

Yapılan testlere göre 2 yaşındaki Kashe, şu anda ABD’de bulunan 50 eyaletin tamamını şekil ve konumlarına kadar biliyor, işaret dilinde de 50 işareti anlıyor, 100’e kadar sayabiliyor, üstelik tüm bunlar yetmezmiş gibi periyodik tablodaki bütün elementleri de sembollerine göre ayırabiliyor.