Dünyanın En Hileli Seçimi

16.09.2020 / Genel / Tarih

Dünya tarihinde en hileli seçim 1927 yılında Liberya’da gerçekleşti. Seçim sonuçlarına göre kişi başı 25 oy kullanıldığı tespit edildi.

Dünyanın En Hileli Seçimi

Guinness Book of Records (Guinness Rekorlar Kitabı) verilerine göre tarihin en hileli seçimi 1927 yılında Liberya’da yapıldı. Seçimde oy kullanabilecek kişi sayısı 15 bin olarak açıklansa da seçim sonucunda 240 bin oy alan Charles D.B. King, 9 bin oy alan Thomas J. Faulkner karşısında başkanlığı kazanmış oldu.

Rakibine 231 bin fark atan Charles D.B. King’in, sadece 15 bin kişinin yaşadığı Liberya’da nasıl bu kadar oy aldığı bilinmiyor. Kaba bir hesapla herkesin 25 oy kullandığı tahmin ediliyor.

Bu hileli seçimin ardından True Whig Partisi’nden aday olan Charles Dunbar Burgess King, 3. kez devlet başkanı oldu.

Liberya’nın Ulusal Seçimler Komisyonu Başkanı Francis Johnson-Morris, yapılan seçimleri tarihin en hileli seçimleri olarak nitelendirmesinin ardından Guinness Rekorlar Kitabı da bu seçimleri “En Hileli Seçim” olarak kaydetti.

Liberya Anayasası’na göre 15 bin kişinin oy kullanabileceği seçimlerde King, oyların %96.43’ünü (243 bin) alırken rakibi Faulkner %3.57 (9 bin) oyda kaldı.