Dünyanın En Hızlı Kaplumbağası

30.06.2022 / Spor / Genel

Saniyede 28 santimetre yol kat eden Bertie isimli kaplumbağa dünyanın en hızlı kaplumbağası olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Dünyanın En Hızlı Kaplumbağası

Bertie, akrabaları arasında en hızlı sürücü ve Temmuz 2014'te saniyede 28 santimetreye (saatte yaklaşık 0,97 kilometre) hızlanarak 1977'de kırılan bir önceki rekoru kırdı. Bertie yüz metre koşmuş olsaydı, mesafeyi altı dakikada kat etmiş olacaktı.

İngiltere’nin kuzeydoğusundaki Durham kentinde yaşayan Janine ve Marco Calzini çiftinin Bertie isimli kaplumbağası “Dünyanın En Hızlı Kaplumbağası” olarak Guinnes Rekorlar Kitabına girdi. Evde sürekli alıştırma yapan Bertie eğimli bir yüzeyde 5.48 metreyi, 19.59 saniyede koşarak “Dünyanın En Hızlı Kaplumbağası” unvanına hak kazandı. Daha önceki rekor 1977 yılında yine İngiltere’de saniyede 12,5 santimetre ile Charlie isimli bir kaplumbağaya aitti.

Bu zamana kadar bu rekorun kırılmadığını öğrenen Calzini çifti Bertie’yi rekor için hazırladı. “Bertie bize bir önceki yıl buraya göç eden biri tarafından verildi” diyen Marco Calzini, “İnsanlar onun ne kadar hızlı olduğunu görüp şaşırıyorlar” sözlerini kullandı.

Rekor için başvuruda bulunduklarında Bertie’nin rekoru kırıp kıramayacağından emin olamadıklarını kaydeden Calzini, bölge halkının ve özellikle eşi Janine’nin Bertie ile gurur duyduklarını belirtti.

Dünyanın En Hızlı Kaplumbağası sertifikasının verilmesi sırasında Bertie’nin tuvaletini yapması gülüşmelere neden oldu.