Dünyanın En Tehlikeli Adası: Yılan Adası

06.08.2021 / Seyahat / Genel

Queimada Grande Adası bilinen adıyla Yılan Adası, Brezilya'nın Sao Paulo eyaleti açıklarında, Atlas Okyanusu'nda bulunan bir adadır.

Dünyanın En Tehlikeli Adası: Yılan Adası

Queimada Grande Adası, 4000'den fazla zehirli çıngıraklı yılan türünü barındırdığı için bölge halkı tarafından "Yılan Adası" olarak tanımlanmaktadır. Dünyanın en tehlikeli adalarından birisi olarak kabul edilen Queimada Grande Adasına 1920 yılından beri ziyaret edilmesine izin verilmemektedir.

yılan adası

Brezilya'nın Sao Paulo eyaletinin kıyılarından yaklaşık 33 kilometre (21 mil) uzaklıkta bulunan ada, yaklaşık 0.43 km² (110 dönüm) yüzölçümüne sahiptir. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 206 metredir.

Queimada Grande Adası, komşu adası Nimer'e benzeyen ılıman bir iklime sahiptir. Adanın 25 kilometre karesi yağmur ormanı ile kaplıdır; geriye kalan alanlar kayaçlardan ve açık meralardan oluşur.

dünyanın en tehlikeli adası

Adada bulunan Bothrops Insularis cinsindeki yılan yalnızca bu adaya özgü, altın renkli, zehirli bir çukur engereğidir. Bu cinsin üyeleri Amerika kıtasında yaşayan diğer zehirli yılanlardan daha çok insan ölümünden sorumludurlar ve bu cinse ait 32 tür bulunmaktadır.

en tehlikeli ada yılan adası

Adada metrekare başına 5 yılan düştüğü tahmin ediliyor. Bu kadar çok yılanın bulunduğu adada şimdiye kadar net bir araştırma yapılmış durumda değil.