Dünyanın En Uzun İnsanı: Sultan Kösen

23.06.2022 / Biyografi / Genel

3 yıl üst üste Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan “Dünyanın En Uzun Boylu Adamı” Sultan Kösen'i gelin yakından tanıyalım.

Dünyanın En Uzun İnsanı: Sultan Kösen

Boyu 2 metre 51 santimetre ve aynı zamanda 27,5 cm ile yeryüzünün “en büyük ellerine” ve 36,5 cm ile “en büyük ayaklarına” da sahiptir. Boyundaki aşırı uzama hipofiz bezindeki aşırı büyüme hormonu salgılayan bir tümöre bağlıdır.

Guinness Rekorlar Kitabı'nın 2010 baskısında yer alan Sultan Kösen'in boyu uzamaya, elleri de büyümeye devam ediyor. Sultan Kösen'in, ayakkabı numarasının 60, pantolon uzunluğunun ise 1,5 metre olduğunu ifade ederek, artık bir ayakkabı sponsorunun olduğunu, giysi sponsorunun da çıkması halinde kıyafet bulma sıkıntısının sona ereceğini belirtti. Kösen, 12 yıl boyunca Türkiye'yi tüm dünyada gururla ve en iyi şekilde temsil ettiğine inandığını, ancak dünyada gördüğü ilgiyi Türkiye'de görememenin üzüntüsünü yaşadığını sözlerine ekledi. Üç yıl evli kaldıktan sonra eşinden boşanan dev Sultan, sağlık sorunları nedeniyle daha önce ortaokula gitme imkânı bulamadığı için Derik Halk Eğitim Merkezinin kurslarına katılarak ortaokul diplomasını aldı.

Mardin'in Derik ilçesine bağlı dede köyünde yaşayan 5 çocuklu Abdulkadir ve Cemile Kösen çiftinin ikinci oğlu olarak 10 Aralık 1982'de dünyaya gelen Sultan Kösen'in Guınness Rekorlar Kitabı'nın 2012 baskısı için Guinness hakemlerince gerçekleştirilen ölçümlerde, boyunun 4.5 santimetre uzayarak 2 metre 51 santimetreye, ellerinin de 1 santimetre büyüyerek 28.5 santimetreye ulaştığı tespit edildi. Kösen'in hormon tedavisine rağmen boyunun uzamaya devam ettiğini bildirdi.

Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek istiyordum, onu da başardım. Dünyayı da gezmek istiyordum, bu sayede 127 ülkeye gittim. Bu ülkelerde faaliyetlerde bulunup ülkemizi tanıttım. Memleketimi de dünyaya duyurmak istedim. Bütün istediğimiz şeyleri başardım. Tüm hedeflerimize ulaştım.

Kösen'in elbiseleri ise özel terziler tarafından dikiliyor.

Tümör, Sultan Kösen'in vücudundan 2008 yılında Amerika Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan başarılı bir ameliyatla alındı. Bu şekilde boyunun uzaması durduruldu.

Uzun süre ayakta kalabilmesi için baston desteği alan Kösen'in boyunu ölçmek için zamanında Guinness genel yayın yönetmeni Craig Glenday, Kösen'in boyunu katı kurallar çerçevesinde kişisel olarak doğrulamak için Türkiye'ye gelmişti.