Dünyanın En Uzun Süre Aç Kalan İnsanı

10.03.2023 / Genel

Angus Barbieri, Haziran 1965'ten Temmuz 1966'ya kadar 382 gün boyunca aç kalarak diyet yaparak zayıflayan İskoç bir adamdır.

Dünyanın En Uzun Süre Aç Kalan İnsanı

1965 yılında 27 yaşında İskoçyalı bir adam olan Angus Barbieri, aşırı kilolarından şikayetçi olduğu için Dundee Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvurdu. Başvurduğu sırada 207 kilogram olan Barbieri, doktorlarının da teşviği ile hızlıca kilo vermesi için kısa dönemli (40 günden az) açlığı kapsayan bir diyete başlatıldı.

Bu programa göre Barbieri, diyet süresi boyunca hiçbir şey yemeyecekti. Sadece vitamin takviyesi alacak, bunun yanında vücuduna potasyum ve sodyum ilaveleri de yapılacaktı.

Diyeti süresince kilo verdiğini gören Barbieri, bu açlığa devam etmek istediğini ve ideal kilosu olan 82 kiloya inmek için istekli olduğunu bildirdi. Doktorlar, Barbieri'nin bu isteğini sürekli gözlem altında olması koşulu ile kabul ettiler.

Programı uygulamaya oldukça istekli olan Barbieri, tam 382 gün hiçbir şey yemedi ve sonunda 82 kiloya ulaştı. Yani tam 127 kilo verdi. Tabi bu dönemi sürekli doktor kontrolü altında evinde geçirdi.

Diyetinden sonraki ilk yemeğinde, yiyeceklerin tadını unuttuğunu belirtti. Bu yemekte haşlanmış yumurta, tereyağlı ekmek ve koyu bir kahve içmişti.

Uzun Süreli Açlık, Obezite Tedavisinde Kullanılabilir Mi?

O dönemde bu konuyla ilgili araştırmacılar bir çalışma yayınladı. Bu çalışmaya göre 117 günlük bir açlık süresi obezite için etkili bir tedaviydi.

Ancak bu araştırmaya tabii tutulan insanların bir kısmı bu süreyi tamamlayabildi; ancak yeniden yemek yeme dönemlerinde ölümler meydana geldi.

Sonunda 60'lı ve 70'li yıllarda kilo vermek için popülerlik kazanan bu yöntemden, ölüm oranlarının yüksek olması nedeniyle vazgeçildi.

Çünkü bu yöntem yağ ve kas metabolizmasını etkiler ve bu durum da başta kalp olmak üzere organların işleyişini bozar. Dolayısıyla ölüm meydana gelir.

Hatta bazı çalışmalarda düşük kalorili diyetlerde bile ölüm oranın artabileceği belirtiliyor.