Dünyanın İlk Robot Sunucusu Yayında

14.11.2018 / Bilim / Teknoloji / Eğlence

Geçtiğimiz günlerde Çin Devlet Haber Ajansı Xinhua, haber merkezinin yeni üyeleri olan, “yorulmak bilmeyen” robot sunucularını tanıttı.

Dünyanın İlk Robot Sunucusu Yayında

Gerçek hayattaki sunucuların jest ve mimiklerini kullanan profesyonel robotlar, Çin’de bir internet konferansını sunarak dünyada bir ilki gerçekleştirdi. (İzlemek için tıklayabilirsiniz.) Teknoloji sektörü ve internete yönelik vizyonu için Çin’in Davos'u niteliğinde bir platform olan “Dünya İnternet Konferansı’, Çinli izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Xinhua ve Çin Arama Motoru Sogou tarafından geliştirilen yapay zekalar için, "soğuk bir robot yerine gerçeğe yakın bir görüntü" sunmak için geliştirildiği söylendi.

AI teknolojisi, gelecekte ailelerin yerine çocuklar için birer hikaye anlatıcısı olabilirler

Xinhua'ya göre, AI teknolojisi haber sunumuyla sınırlı değil. Sistemler diğer sektörlerdeki farklı müşterilere göre özelleştirilebilir. Sogou'nun başı Wang Xiaochuan, bir röportajında popüler bir kitap okuma uygulaması olan Kai Amca'nın örneğini vererek, “Gelecekte, ailelerin yerine çocuklar için birer hikaye anlatıcısı olabilirler.” dedi. Mikrofonların çevrildiği vatandaşların çoğu ise şimdilik bunu “ürpertici” buluyor.

Çin, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bazılarına ve 800 milyon internet kullanıcısına ev sahipliği yaparken, internet dünyasının en kontrollü sistemlerden birini kullanıyor

Çin, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bazılarına ve 800 milyon internet kullanıcısına ev sahipliği yaparken, internet dünyasının en kontrollü sistemlerden birini kullanıyor. Bazıları her ne kadar bunun, aktivistleri, etnik azınlıkları, vatandaşları izlemek ve kontrol altına almak için bir dijital polis düzeneğine dönüştüğünü söyleseler de, bazıları, içinde bulunduğumuz dünyada tüm bunların gerekliliğinden bahsederek, gelişmeleri memnuniyetle takip ediyor.