Dünyanın Korunmuş En Eski Beyni Bulundu

05.04.2023 / Bilim / Teknoloji / Çevre

Manchester Müzesi'nde bulunan 319 milyon yıllık balık fosili, kafatasının içinde omurgalı beyin ve kafa sinirleri olduğunu ortaya çıkardı.

Dünyanın Korunmuş En Eski Beyni Bulundu

Balıklar genellikle muazzam beyin gücüne sahip zeki yaratıklar olarak bilinmez. Pek çok kişi özellikle balıkların üç saniyelik hafıza aralıklarına sahip olduğuna inanmaktadır ancak bu doğru değildir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda da çok ufuk açıcı bilgiler edinilmiştir.

Özellikle nadir bir buluntu özelliği taşıyan 319 milyon yıllık balık fosili, dünyanın dört bir yanındaki araştırmacıları heyecanlandıracak keşifler içeriyor. 100 yılı aşkın bir süre önce Birleşik Krallık'ta bir Lancashire madeninde keşfedilen fosil, sabuntaşıyla kaplıydı. O zamandan beri müzede koruma altına altındaydı fakat araştırma izinleri alındı ve üzerinde incelemeler başlatıldı.

319 milyon yıllık balık fosili

Coccocephalus wildi olarak bilinen balık, türünün bulunan tek örneği. 15-20 cm uzunluğunda olduğu tahmin edilen balığın mevcutta yalnızca kafatası bulunuyor fakat bu bile asrın keşfi için yeterli. CT taramaları sırasında omurgalı bir beyinle karşılaşan araştırmacılar, bunun bir mucize olduğunun farkında çünkü hızla çürümeye elverişli olduğu biliniyor.

İki taraflı simetrik, içinde boşluklar barındıran ve çok sayıda life sahip beyin, günümüzün yaşayan ışınsal yüzgeçli balıklarının aksine içe doğru kıvrılıyor. “Üç boyutlu olarak korunmuş bir omurgalı beyne ait bu beklenmedik bulgu, bize ışınsal yüzgeçli balıkların nöral anatomisine dair şaşırtıcı bir fikir veriyor.” diyen Birmingham Üniversitesi araştırma görevlisi Sam Giles, sadece yaşayan türlerin önerdiğinden daha karmaşık bir beyin evrimi modeli ile karşı karşıya olduğumuzu ve bunun, günümüz kemikli balıklarının nasıl ve ne zaman evrimleştiğini daha iyi tanımlamamızı sağladığını ifade ediyor.

Yaşayan balıklarla yapılan karşılaştırmalar, Coccocephalus'un beyninin, en çok 300 milyon yıldan daha uzun bir süre önce diğer tüm canlı ışın yüzgeçli balıklardan ayrıldığı için genellikle 'ilkel' balıklar olarak adlandırılan mersin balıklarının ve kürek balıklarının beyinlerine benzediğini gösterdi. Bu, türlerin ve beyinlerinin nasıl geliştiği hakkında daha fazla şey öğrenmek için bir fırsat ve bu keşifle binlerce türün beyin evrimine ışık tutulacak.

319 milyon yıllık balık fosili beyni bulundu