Dünya'nın Yaşayan En Zeki İnsanı

27.01.2022 / Bilim / Teknoloji / Genel

Dünya’nın yaşayan en zeki insanı olarak kabul edilen matematiğin taçsız kralı Grigori Yakovleviç Perelman’ı yakından tanıyalım.

Dünya'nın Yaşayan En Zeki İnsanı

Yıllar 2000’i gösterdiğinde Clay Matematik Enstitüsü o güne kadar çözülemeyen ve “Bin Yılın Soruları" olarak görülen milenyum sorularının her birinin başına para ödülü koyarak resmen kamuoyuna tanıttı. Bu soruların birisi de “Poincare Varsayımı". Henri Poincare'nin 1904′te ortaya attığı bu soruyu yıllar 2002′yi gösterdiğinde Grigori Perelman'ın çözmesi ilginç enstantaneler serisinin başlangıcı olacaktı.

Grigori Perelman, St. Petersburg'daki Steklov Enstitüsü'nde Matematik Doktoru unvanını sürdüğü sıralarda, alanı olan topolojinin en zor sorusunun çözümünü 33 sayfalık bir makaleyle internet üzerinden kamuoyuna sunmuştu. Ancak ne yazık ki gereken saygıyı ve inancı çevresinden görmediği için bir hayli kırgındı. Bu kırgınlığı 2006 yılında layık görüldüğü Fields ödülünde nüksedecektir.

dünyanın yaşayan en zeki insanı grigori yakovleviç perelman

Grigori Perelman'a kimse inanmamıştı, aynı odayı paylaştığı bütün meslektaşları dâhil…

2006 yılında uzmanların bile zor anladığı çözümün resmen doğruluğu onaylanmış ve kendisi o yıl içerisinde verilecek olan Fields ödüllerine layık görülmüştü. Ancak Dr. Grigori Perelman bu ödülü reddetmiş ve Fields ödülünü reddeden ilk kişi olmuştu. Aynı zamanda sorunun başına konulan 1 milyon dolarlık ödülü de reddetmiştir.

En son olarak da 2010 yılında layık görüldüğü milenyum ödülünü de reddeden Perelman ilginçlikler silsilesine verilen parayı tekrardan kabul ederek bir yenisini eklemişti. Bazı yayınlarda Perelman'ın para ödülünü hiç reddetmediği de dile getirilir. Bu parayı matematik geleceği için kullanacağını açıklamıştı.

Annesiyle birlikte son derece basit ve mütevazı bir yaşam süren, odasında bir masası ve bir sandalyesinden başka eşyası bulunmayan bu dahi, aslında hiç bir zaman ünlü olmak gibi bir derde sahip olmamıştır.