Duygusal Sağırlık Nedir?

5.10.2018 / Sağlık

Çoğu insan duygularını aktarmada sıkıntı yaşar. Bu toplumda utangaçlık olarak belirtilse de aslında aleksitimi hastalığı belirtisidir.

Duygusal Sağırlık Nedir?

İlk defa psikoterapist Peter Sifneos 1972 yılında duygusal sorunları anlatmak icin aleksitimi kavramını kullanmısş. Aleksitimi başlangıçta ruh sağlığı alanında psikosomatik bir durumu ve belirtiyi anlatmak amacıyla ortaya atılmışken zaman içinde aleksitiminin sağlıklı bireylerde de sıkça görüldüğü fark edilmiştir.

Duysal Sağırlık Nedir

Duygu sağırlığı hastalığına yakalanmış olan kişilerde robotlaşma yani etrafındakilerden uzak durup her şeye soğuk yaklaşma durumu görülür. Aleksitimi hastalığına yakalanan kişilerle iletişim kurmaya çalıştığınız zaman çoğunlukla başarısız olursunuz.

Duygusal sağırlık geçiren kişiler öfkelendiklerinde, kızdıklarını ya da sevindiklerini kolayca belli etmezler. Sizi mutluluktan havaya uçuran bir olay olduğunda gayet sakin ve herhangi bir yüz ifadesi bile değiştirmeden yanınızda durabilirler.

Aleksitimi hastalarının neye öfkelendiğini de asla bilemezsiniz. Çünkü ne kadar öfkelenirlerse öfkelensinler, bunu asla karşı tarafa hissettirmezler. Fakat bu durum, o kişiler hiçbir şey hissetmedikleri anlamına gelmez. Aslında üzülürler, hüzünlenirler ve hatta mutlu bile olurlar. Sadece bunu duyguları ile ifade edemezler.

Duygusal Sağırlık Nedir

Duygusal Sağırlık Hastalığı Testi

Eğer siz de kendinizin ya da çevrenizdekilerin duygusal sağırlık hastalığına yakalandığını düşünüyorsanız, aşağıdaki sorular yanıtlamanız gerekiyor. Cevabınız evet ise duygusuzluk hastalığı tedavisi için hekiminize başvurmanızı öneririz.

  • Ne hissettiğimi çoğu kez bilemem
  • Duygularım için uygun kelimeleri bulmak benim için zordur
  • İçimde ne olup bittiğini bilmiyorum
  • İçimdeki duyguları yakın arkadaşlarıma bile açıklamak bana zor gelir
  • İnsanlarla duygularından çok günlük uğraşları hakkında konuşmayı yeğlerim