Ebeveynler İçin Tasarlanmış Yenilikçi Çalışma Masası

06.04.2023 / Eğlence / Genel

Ebeveynler, çocuklara göz kulak olurken işleri bitirmenin ne kadar zor olabileceğini bilirler. Neyse ki bu duruma çözüm üreten birileri var.

Ebeveynler İçin Tasarlanmış Yenilikçi Çalışma Masası

Ailenin yeni bireyiyle meşgul olurken, evde olsanız bile birkaç e-posta göndermek oldukça zordur ancak kamusal alanda bu neredeyse imkânsızdır. Virginia, Herico County'deki Fairfield Bölge Kütüphanesi çalışanları, küçük çocuklu ebeveynlerin yetişkin okuma odalarında bilgisayar kullanırken fazlasıyla zorlandıklarını gördü.

Bebeklerin ve yeni yürümeye başlayan çocuklu ebeveynlerin çocuk bakımı için ödeme yapmak zorunda kalmadan huzur içinde çalışmalarına izin vermenin bir yolunu bulmayı kendine görev edinen ve tüm aile için kapsayıcı bir ortam yaratmanın önemli olduğunu hisseden kütüphane müdürü Barbara Weedman, sorunu çözmek için TMC Mobilya'ya ulaştı.

Böylece Michigan merkezli tasarım firması TMC Furniture, bir mimar ve iç mimarla birlikte çalışarak çocuklar için ekli bir oyun alanı olan bir masa yaratmak için devreye girdi. Ebeveynlerin çocuklarının elinin altında olduğunu bilerek işlerine odaklanabilmeleri için çocukları meşgul etmeye yardımcı olan didaktik panellerle doldurulmuş, masaya entegre kapalı bir oyun alanı tasarlandı.

Ebeveynler için tasarlanmış çalışma masası

2019 yılında bu yana kütüphanede kullanılmaya başlanan ve topluluk tarafından büyük beğeniyle karşılanan yenilik, bölgede internet erişimi olmadığı için halk kütüphanesine gelmek zorunda kalan ebeveynler için adeta hayati önem taşıyor. Tasarımın sezgisel olduğunun altını çizen Weedman, "Açılış gününde, bebeği ve küçük çocuğu olan bir anne, bilgisayarı kullanmak için çok doğal bir şekilde masaya doğru geldi ve personelden herhangi bir talimat almadan çocuklarını oyun alanına yerleştirdi." diyor.

2019'daki orijinal tasarımdan bu yana, masayı geliştirmeye çalışan TMC Mobilya, orijinal modele ek olarak daha açık görüş hattına sahip ikinci bir kısım daha sunuyor. Twitter’da viral olduktan sonra oldukça popüler hale gelen çalışma masası, Michigan Üniversitesi de dâhil olmak üzere birçok kurumda kurulmaya başlandı.

TMC Furniture new design for family