Empresyonist Tuvallerde Açan Ayçiçekleri

30.06.2022 / Kültür / Sanat / Genel

Çiçek vazosu, bazı başyapıtlara ilham vermiş yaratıcı bir konudur. Bunlardan en önemlisi ise Van Gogh'un ikonik ayçiçeği resimleridir.

Empresyonist Tuvallerde Açan Ayçiçekleri

Neşeli sarı renkleri ve dalgalı yapraklarıyla bu çiçekler, kendilerine has bir güzelliğe sahip gibi görünüyor. Oregon'da yaşayan ressam Erin Hanson da, en son Açık-Empresyonist yapıtlarında çiçek resimleriyle birlikte ayçiçeği geleneğini canlandırıyor.

Sanatçının “The Sunflower Collection” (Ayçiçeği Koleksiyonu), vazolardaki çiçekleri, kır çiçeklerini ve ekili ayçiçeği tarlalarını içeriyor. Etkileyici resim tarzının merceğinden ayçiçeklerinin organik şekillerini keşfeden Hanson, tuvale kalın fırça darbeleri uygulayarak yaprakları ve gövdeleri çeşitli büyüleyici dokularla işliyor. Ek olarak, buketler, gök mavisi karolar ve kırmızı duvarlar gibi canlı fonlara yerleştiriyor ve bu inanılmaz bitkilerin parlaklığını vurguluyor.

Küçüklüğünden beri Empresyonizmin hevesli bir hayranı olan ve Van Gogh'un İrisler tablosunu bizzat deneyimleyen usta sanatçı, çalışmalarına, bir resmin doğadan bile daha renkli olabileceğini keşfettikten sonra başladı. Çiçekleri tam olarak gördüğü gibi tasvir etmek yerine, görünüşlerini beklenmedik ve nefes kesici şekillerde güzelleştirerek sanatını icra etti. Kendisinin öncülük ettiği sanat hareketi olan açık izlenimcilikle, katmanlama olmadan impasto boya darbeleri kullanan stilin modern bir versiyonunu oluşturdu.

Bu muhteşem tablolardan bazılarını görmek için aşağıya göz atabilir ve daha fazlası için Erin Hanson'ın Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Erin Hanson Sunflower Collection

Erin Hanson Sunflower Collection

Erin Hanson Sunflower Collection

Erin Hanson Sunflower Collection

Erin Hanson Sunflower Collection