En Asil Kedi: Van Kedisi

2.12.2019 / Çevre / Genel

Mavi ve kehribar renklerinden oluşan gözleri ile ön plana çıkan Van kedilerinin, Ankara kedileriyle benzerlikleri de bir hayli fazladır.

En Asil Kedi: Van Kedisi

Nadide ve asil bir ırk olan Van kedileri, hem Van bölgesinde Kedi Villası’nı ziyaret eden turistleri güzellikleri ile büyülüyor hem de Van turizmine ciddi bir katkı sağlıyor.

van kedisi

Van kedileri göz renklerine göre üçe ayrılırlar.

  • Her iki gözü mavi (Daima turkuaz mavisi)
  • Her iki gözü kehribar (Çoğunlukla sarı ya da tonları olabiliyor. Nadiren Kahverengi de olabilir)
  • Bir gözü mavi bir gözü kehribar

Sadece mavi gözlü olan Van kedileri de “kısa kadife kürklü” ile “uzun ipek kürklü” olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Van kedilerinin göz renkleri doğduklarında gri renkli olur. Yaklaşık 25 gün sonrasında göz renklerinde değişim başlar. 40 gün civarında da göz rengi netlik kazanır. Van kedilerinin çoğunluğu tek göz olarak tabir edilen bir mavi bir kehribar göz rengine sahiptir.

Van kedilerinin iki kulağının arasında bir ya da iki adet siyah nokta bulunur. Bu durum Ankara kedilerinde olmadığı için iki türün en büyük farkı olarak söylenebilir.

van kedisi ve turkish van kedisi

Turkish Van ve Van Kedisi

1955 yılında İngiliz bayanlar Laura Lushington ve Sonia Halliday'e 500 Sterlin'e satılan iki kedi vardır. Bunlardan bir tanesinin adı “Van Güzeli İskenderun” olarak bilinir. Bayan Lushington'ın bu kedilerden başka kediler türetmesi ile Avrupa’da safkan olmayan Van kedileri bulunmaktadır. Avrupa’da bulunan Van kedilerine Turkish Van ismi verilmiştir. Bu isim Fransızca'ya "Turc de Van", Almanca'ya “Türkisch Van” olarak geçmiştir.

Van bölgesinde bulunan Van kedileri ile Avrupa’da bulunan Turkish Van kedileri arasındaki fark çok belli olmasa da şuan iki farklı Van kedisi ırkı mevcuttur. Turkish Van kedileri de Van kedileri gibi iyi yüzücü ve üç farklı göz rengine sahiptirler. Avrupa’da da Turkish Van ve Van Kedisi birbirinden farklı iki kedi olarak bilinmektedir.

van kedisi kızgınlık dönemi

Kızgınlık Dönemleri

Van kedileri her yıl ŞubatMart ve Haziran aylarından birinde kızgınlık dönemine girerler. 10 gün boyunca kızgın kalan kediler, bu dönemde hamile kalırlarsa genellikle aynı yıl içerisinde bir daha hamile kalmazlar.

Hamilelik süresi 62 gün civarındadır. Hamileliğin birinci ayından sonra göbek şişmeye başlar ve kimsenin göbeğine dokunmasına izin vermez. Her kedide olduğu gibi Van kedileri de karanlıkta doğum yapmayı sevdikleri için hamileliklerinin birinci ayından sonra gizli yerler aramaya başlar.

Doğumdan sonra göbek bağı, anne kedi tarafından ısırılarak kopartılır. Anne kedi, yavru kedilere genellikle iki ay kadar bakar. Fakat bazen bu süre uzayabilir ya da kısalabilir.

Van kedilerinin sevgi beklentileri özellikle hamile oldukları dönemde daha da fazla artar.

van kedisi özellikleri

Van Kedisi Özellikleri

Van kedilerinin en büyük özelliklerinden bir tanesi de iki renkli olmalarıdır. Vücutlarında kulak bölgesinde ve kuyruklarında iki farklı renk barındıran Van kedileri, çok nadiren vücutlarının diğer bölgelerinde de farklı renk barındırabilirler.

Van Kedisi'nin postu kalın, tüyleri normal uzunluktadır. Yazın diğer kediler gibi tüy değişimi yaşar ve o dönemde tüyleri azalır. Kışın yeniden eski rengini ve beyaz bir kartopu halini alır.

Van Kedisi ve Ankara Kedisi Farkları

  • Van kedisi diğer türler içinde en çok Ankara kedisi ile çok karıştırılır. Halbuki çok belirgin farklıları vardır iki türün. Bunlardan bazıları:
  • Van kedisinin gözleri badem şeklinde ve kehribar rengindeyken Ankara kedisinin gözleri yuvarlak yapıda ve mavi-sarı renktedir.
  • Van kedisinin yüzü daha yuvarlak, Ankara kedisinin sivridir.
  • Van kedisinin baş ve kuyruk kısmında sarı lekeler bulunur, Ankara kedisi ise genellikle bembeyazdır.
  • Ve Van kedisinin tüyleri Ankara kedisine göre daha kısadır.

Uluslararası Mutlu Kediler Güzellik Yarışması’nda tüm kategorilerde birinci olan Su isimli kedi de bir Van kedisidir.

Bknz: Şampiyonlar Şampiyonu Su