En Çok Yapılan SEO Hataları

17.08.2022 / Bilim / Teknoloji / Genel

SEO başarınız nasıl gidiyor? Site trafiği istediğiniz gibi ilerlemiyor mu? Bir yerlerde eksiklik olduğunu mu düşünüyorsunuz?

En Çok Yapılan SEO Hataları

SEO işlemleri siteye anında yansımamaktadır. Bu sebepten dolayı yapılan hatalar da gözden kaçabiliyor. Bu hataları minimuma düşürmek için size birkaç öneride bulunmak istedim.

En sık yapılan SEO hataları, aslında çözümü de basit olan hatalardır. Bu hataları düzeltirseniz web sitenizdeki trafik artığını da görebileceksiniz.

Şimdi en çok yapılan SEO hatalarını beraber inceleyelim..

Yanlış Başlık Seçimi

SEO çalışması yapılırken önem verilmeyen en can alıcı noktalardan bir tanesi site başlığı kısmıdır. Bazı webmasterlar, sitelerinin <title></title> etiketini boş bırakır. Bu durum, SEO açısından yapılacabilecek en büyük hataların başında gelir.

JavaScript Menüler

JavaScript menüler, GoogleBot gibi arama motorları tarafından okunmaz ve indexlenmez. İndexlenmediği için aramalarda sitenizin sayfaları görünmez. Bu nedenle JavaScript menü kullanırken, menüdeki sayfa linkleri sitemap dosyasında belirtilmelidir. Böylelikle arama motoru botları sitemap dosyasından sayfalarınızı görür ve indexler.

Yetersiz Site Güncelliği ve Bakım

Siteyi olduğu gibi bırakmak ve hiç ilgilenmemek, içeriğin eskimesine sebep olacağı için arama motorlarında sıralamanızı aşağılara düşürür. Site eğer blog veya forum sitesiyse, her gün belirli sayıda yazı yazarak güncel tutmak gerekir. Google gibi arama motorları da sitenizin güncel olduğunu görüp sitenizi üst sıralara çıkaracaktır.

Çok Fazla Meta Etiketi Eklemek

Siteye, fazla arama sonuçlarında görünmesi için çok sayıda meta etiketi eklemek yanlış bir düşüncedir. Google, bu durumda sitenin Spam yaptığını düşünür ve siteyi SandBox'a sokabilir. Sadece site ile alakalı meta etiket eklemek gerekir.

Etiketleri Yanlış Kullanmak

Web sitenizin içeriğinde kullanmanız gereken bir takım etiketler mevcuttur. Mesela ana başlıklarda <h1> kullanmanız gerekir. Site içerisinde <h> - <p> - <a> gibi etiketleri kullanmak, arama motorları tarafından daha ulaşılabilir ve kullanımı kolay bir sayfa olarak algılanabilirsiniz. Bu da sizin puanınızı arttıracak ve üst sıralara çıkartacak bir başka etkendir.

Yanlış Backlink Stratejisi Kurgulamak

Farklı siteler üzerinden sitemize gelen bağlantılar SEO açısından oldukça önemlidir. Kaliteli ve ilgi düzeyi yüksek olan linkler web sitemizin arama sonuçlarında iyi bir sıralama almasını sağlarken olumlu yönden etkileyecek, tam tersi bir durumda ise kalitesi düşük web sitelerinden alınan linkler de sitemizi olumsuz yönden etkileyecektir.

Ayrıca her siteden de Backlink alınmamalıdır. Siz bir teknoloji bloğu açtıysanız, makyaj malzemesi tanıtımı yapan bir siteden alacağınız Backlink size bir şey katmayacaktır.

Tek Arama Motoruna Göre Siteyi Optimize Etmek

SEO hataları arasında en çok yapılan hatalardan bir diğeri ise; web sitelerinin sadece tek arama motoru için optimize edilmesidir. Web sitenizi “kabafii.com” şeklinde tüm arama motorlarında taratın. Eğer çıkan sonuçlarda siteniz bulunmuyor ise yapılması gereken aşağıdaki web yönetici araçlarına kayıt olmanız, web sitenizi ekledikten sonra doğrulamanızdır.

Gizli Sayfaları Indexletmek

Çoğu web sitesinin bir de panel kısmı vardır. Panel kısmını indexletmeniz durumunda ve bu sayfalara kullanıcıların erişememesi durumunda web sitenizin kalite puanı düşecektir. Yönetim panellerinizi arama motorlarının indexlemeyeceği şekilde tasarlanmasına dikkat ediniz.