En Güçlü Kadın Satranççı: Judit Polgar

10.01.2021 / Spor / Biyografi

Tarihin en güçlü kadın satranç oyuncusu olarak kabul edilen Judit Polgar, Macar satranç öğretmeni ve eğitim psikoloğu Laszlo Polgar’ın kızı olarak 23 Temmuz 1976 yılında Budapeşte’de dünyaya geldi.

En Güçlü Kadın Satranççı: Judit Polgar

Bir efsaneye göre, “dahi doğulmaz, olunur” tezini doğrulamak isteyen baba Polgar, küçüklüklerinden itibaren alanında uzman biri tarafından sıkı ve doğru bir eğitime tabii tutulan çocuklarının üst düzey noktalara erişeceği düşüncesiyle Ukraynalı bir öğretmen ile evlenerek üç kız çocuğu sahibi oldu.

macar satranç öğretmeni ve eğitim psikoloğu lazslo polgar, eşi, kızı Judit Polgar ve kardeşleri

Erken yaşlarda satranç öğretmeye başladığı kızları, o dönemde çok zor elde edilebilecek bir ev kütüphanesine sahipti ve bu zenginliği Judit, “12 yaşıma geldiğimde yalnızca satranç konusunda beş yüzden fazla kitaba sahiptim.” şeklinde açıklıyordu.

Bu söylemi dile getirdiği 1989 yılında, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE)’nin TOP 100 oyuncu değerlendirme listesine 55. sıradan girerek, listeye giren en genç oyuncu olmayı başardı. Bununla da yetinmeyen Polgar, 1991 yılına gelindiğinde, daha önce ünlü satranç üstadı Bobby Fischer tarafından elde edilen en genç grandmaster (büyükusta) unvanı rekorunu kırarak dünya çapında adından söz ettirmeye başladı.

2005 yılında, Dünya Şampiyonası turnuvasına katılan ve 2700 ELO derecesine ulaşan ilk kadın olma başarısını da elde eden ünlü satranç ustası, 2015 yılının dört ayı (Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz) haricindeki değerlendirme listelerinin hepsinde 1 numara seçilerek, satranç kariyeri boyunca kadınlar sıralamasında en üstte yer almayı başardı.

Dünyanın bir numaralı tek kadın satranç oyuncusu olan ve agresif oyunlarıyla dikkatleri üzerine çeken büyükusta, hızlı ya da klasik satranç oyununda Magnus Carlsen, Anatoli Karpov, Garry Kasparov, Vladimir Kramnik ve Boris Spassky gibi birçok dünya şampiyonunu yendi.

Judit Polgar, büyükusta Boris Spassky gibi dünya şampiyonlarını yenerek adını tarihe altın harflerle yazdırdı

13 Ağustos 2014 tarihinde satrançtan emekli olduğunu duyurdu ve Haziran 2015 yılında Macar Ulusal Erkek Takımı'nın yeni kaptanı ve baş antrenörü olarak seçildi. 20 Ağustos 2015 tarihinde de Macaristan'ın en yüksek nişanı olan, Macaristan Aziz Stephen Nişanı’na layık görüldü.

Netflix’in The Queen’s Gambit mini dizisindeki Beth Harmon hayali karakterine de ilham olan Judit Polgar, saç renginden satranç konusundaki okuma sevdasına, agresif ve beklenmedik oyunlarından hırsına kadar birçok özelliği ile dizide taklit edildi.

Birçok özelliği ile Netflix dizisi The Queens Gambitteki Elizabeth Harmon karakterinin ilham kaynağı Judit Polgardır