En Hızlı İnternet Sağlayıcısı Turknet

26.10.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

2019 yılı teknoloji çağında bile hala interneti olmayan, interneti olup da hızından dolayı kullanamayan birçok kişi ya da işletme mevcut.

En Hızlı İnternet Sağlayıcısı Turknet

Ülkemizde aynı sokakta bulunan iki binanın hatta alt üst iki dairenin internet hızı bile birbirinden farklı olabiliyor. nPerf şirketi ise bu konu ile ilgili bir araştırma yapmış durumda. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’nin en hızlı internet sağlayıcısı Turknet oldu.

1 Temmuz 2018 ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında 87.512 bağlantı testi yapan firma, kullanıcıların ortak indirme hızını 19 Mbps olarak belirledi. Genel olarak baktığımız zaman bu hız çok yüksek olarak gözükebilir. Fakat bu ortalama bir değer olduğu için, 19 Mbps’nin çok fazla üstünde ve çok fazla altında internet hızına sahip kişiler olduğunu unutmamak gerekiyor.

nPerf şirketinin yapmış olduğu araştırmaya göre Turknet, rakiplerine büyük fark atmış durumda. Kullanıcılarına ortalama 32 Mbps indirme hızı sunan internet servis sağlayıcısı Turknet’i 17.25 Mbps ile Türk Telekom, 16.74 Mpbs ile Vodafone ve 15.74 Mbps ile Turkcell Superonline takip ediyor.

İndirme hızı haricinde yükleme hızlarını da kapsayan araştırmaya göre en hızlı yükleme yapan internet servis sağlayıcısı 4.84 Mbps ile Turkcell Superonline oluyor. İndirme hızında açık ara önde olan Turknet, yükleme hızında da 4.00 Mbps ile ikinci sırada yer alıyor. Turknet’i 3.69 ile Vodafone, 3.47 ile Turk Telekom takip ediyor.

Türkiye’nin ortalama yükleme hızının 4.0 olduğunun açıklandığı araştırmaya göre, indirme hızı ve yükleme hızı arasındaki farkın da çok büyük olduğu anlaşılıyor.

Kısacası Türkiye ortalamasının 19 Mbps indirme hızı ortalamasını geçen 32 Mbps ile Turknet olurken, 4.0 yükleme hızı ortalamasını geçen 4,84 ile Turkcell Superonline ve 4.0 ile tam ortalama da olan Turknet oluyor.