En İyi Kredi Kartı Hangisi

13.11.2019 / Ekonomi / Genel

Günümüzde giderek yaygınlaşan ve plastik para olarak da nitelendirilen kredi kartları birçok avantajla insanlara kolaylık sağlamaktadır.

En İyi Kredi Kartı Hangisi

Yüksek bedelli alışverişlerin vazgeçilmezi olan kredi kartları, özellikle evlilik arifesinde insanlara büyük kolaylık sağlıyor. Bir anda toplu para ödemek istemeyen birçok kullanıcı, kredi kartı ile yaptığı alışverişlerde taksit seçeneklerini kullanıyor.

Kredi kartı, insanlara avans para gibi gelir. Elinizde olmayan para harcarsınız. Bu yüzden de dikkat etmeniz gerekiyor. 10 taksit ile yaptığınız bir alışverişte 10 ay boyunca karta para ödemeniz gerekecek.

Tam da bu konuya değinmişken bir uyarı yapalım. Kredi kartı kullanıcıları için en büyük tehlike, taksitleri ödeyememektedir. Bu yüzden aylık ödeme planınızı iyi yapmalısınız. Kontrollü harcama ile kredi kartı size çok büyük kolaylık sağlayacağı gibi, kontrolsüz harcama ile hayatınızı da karartabilirsiniz.

kredi kartı seçerken dikkat edin

Kredi Kartları Nasıl Çalışır?

Kredi kartları kullanılarak internetten ya da pos cihazlarından alışveriş yapıyoruz. Yaptığınız alışverişler ise ay sonunda doküman olarak size ulaşıyor. Kartınızı aldığınız bankayı arayarak ekstranızı e posta adresine talep ederseniz hem ağaçların yok olmasını önlemiş olursunuz hem de ekstranıza daha hızlı ulaşabilirsiniz. Üstelik saklama derdiniz de olmaz. Mail adresiniz de sürekli kalacaktır.

Birçok kredi kartı, borcunuzu tek seferde ödemeniz takdirde size faiz yüklemez. Fakat gelen ekstrenizdeki ödemeyi eksik yaparsanız değişen oranlarda faiz uygulanmaktadır.

en iyi kredi kartı

Peşin Fiyatına Taksit Seçeneği

Kredi kartı kullanmanın en güzel yanı da aldığınız herhangi bir ürünü peşin fiyatına taksitlendirebiliyor olmanızdır. Ama buna dikkat edin. Her ürün peşin fiyatına taksit seçeneği ile sunulmuyor. Bazen de bir üründe her iki seçenek sunulabiliyor. Mesela, aldığınız bir ayakkabıyı 6 taksit yaparsanız peşin fiyatına, 12 taksit yaparsanız biraz daha fazla fiyattan ödeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kasiyerler sizi uyarmazsa mutlaka siz sorun.

kredi kartı

Gizli Masraflara Dikkat!

Kredi kartı sağlayan bankalar, gelirlerini arttırmak için farklı yöntemlere başvuruyor. Maaş aldığınız bir bankadan kredi kartı aldığınız zaman sizden alınmayan ücretleri, işinizden ayrıldıktan sonra sizden almaya başlayabilirler. Bunun için de size bir açıklama yapmazlar.

Borcunuzu ödemediğiniz takdirde, borcunuza gelen faiz oranı haricinde de farklı isimlerde sizden para talep edebilirler. Kredi kartlarının dezavantajı ise, nakit çekimlerde size çok fazla faiz yüklemesidir. Kredi kartı kullanıyorsanız sadece alışveriş de kullanmanızı öneririz. Asla nakit para çekmeyin.

kredi kartı

Kredi Kartı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kredi kartı alırken kafanız çok karışır. Çünkü piyasada hem çok fazla banka var, hem de her bankanın birçok farklı özelliklerde kredi kartları var. Her birini incelemeniz ve size en uygun olanı seçmeniz zaman alabilir.

Kredi kartlarını incelerken aşağıdaki maddelere dikkat ederseniz daha hızlı sonuca ulaşabilirsiniz.

kredi kartı

Bonusu bol olan kart seçin: kredi kartı alırken kart faiz oranlarına dikkat ettiğimiz gibi bonuslarına da dikkat etmeliyiz. En çok alışveriş yaptığınız yerleri düşünerek, bu alanlarda size bonus kazandıracak kartlara yönelebilirsiniz.

Taksit seçenekleri: Özellikle alışveriş sitelerinde gezerken, en çok hangi bankanın kartına peşin fiyatına çok taksit seçeneği verildiğini görebilirsiniz. Buradan yola çıkarak sizin için en uygun olan kredi kartını seçebilirsiniz.

kredi kartı

Seyahat severler için özel kartlar: Bazı kartlar vardır ki seyahat edenler için özellikle hazırlanmıştır. Yaptığınız her seyahatte size belirli puan kazandırıp, karşılığında ücretsiz uçak ya da otobüs bileti kazanabilirsiniz.

Market kartları: Seyahat kartlarında olduğu gibi market alışverişlerinde kart kullanmayı tercih edenler için de bankalar özel kartlar üretebiliyor. Bu kartlar size bol bonus ya da bol taksit seçeneği sunabilir.