En Karanlık Mimari: Vantablack Köşkü

11.1.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Güney Kore’de düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatları için Mimar Asif Khan’ın inşa ettiği karanlık bina görenleri şaşkına çeviriyor.

En Karanlık Mimari: Vantablack Köşkü

NanoSystems şirketi tarafından geliştirilip tamamına erdirilen dünyanın en koyu siyahı Vantablack, mimari alanında da oldukça ilgi görüyor. Rengin kullanım hakkının tekel olarak Anish Kapoor’un elinde bulundurması, renge ulaşım konusunda sanatçılara ne kadar zorluk çıkarsa da, Mimar Asif Khan bu zorlu süreci atlatmış gibi görünüyor.

yüksekliği 10 metre ve uzunluğu 35 metre olan bina, yüzeyi vantablackle boyanan Hyundai Köşkü, Vantablack Köşkü

Güney Kore’nin PyeongChang şehrinde inşa edilen, yüksekliği 10 metre ve uzunluğu 35 metre olan bina, yüzeyi vantablackle boyanan bina her ne kadar “Hyundai Köşkü” olarak isimlendirilse de, kullanılan rengin spesifikliği ve gündemde oluşu sebebiyle herkes “Vantablack Köşkü” olarak anıyor.

Yapının parabolik cephesinde yer alan binlerce beyaz ışık çubuğu yıldızlı berrak bir gökyüzü efekti yaratıyor. Dışarıdan bakan birinin derinlik algısını yok eden bina için mimarı Asif Khan şu açıklamada bulunuyor:

Binaya girerken sanki karanlık bir bulut içine çekilmişsiniz gibi geliyor.

İç kısmı ise en koyu siyahın aksine saf beyaz renkte tasarlanan Hyundai Köşkü ayrıca hidrofobik yüzeyler boyunca dakikada 25.000 su damlası akan bir su tesisatına sahip. Gerek dışıyla gerekse içiyle oldukça ilgi çekici görsel bir deneyim yaşatan mimari eseri, yolu düşenlerin kesinlikle deneyimlemesi tavsiye ediliyor.

Dünyanın en karanlık yapısı için yapılmış kısacık videoyu izlemek isterseniz buraya tıklayın.