En Uzun Ay Tutulmasının Tam Dizisi

10.12.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Astrofotograf Andrew McCarthy, 4 bine yakın kadrajla oluşturduğu ay tutulması fotoğraf çalışmasıyla herkesi bir kez daha büyüledi.

En Uzun Ay Tutulmasının Tam Dizisi

Son 6 asrın en uzun ay tutulması sırasında her ayrıntıyı yakaladığından emin olmak için Arizona'daki arka bahçesinde üç kamera kurulumu yapan McCarthy, anı mahvetmek üzere olan yüksek irtifa bulutlarına rağmen, HDR tekniklerini kullanarak bu zorluğun üstesinden gelmeyi başardı.

Ayın her halinin hem ışık hem de gölge tarafında ayrıntılarla zengin olmasını sağlamak için çalışmasındaki binlerce çekimi bir araya getirerek çarpıcı bir kompozit fotoğraf oluşturan sanatçı, ayın inanılmaz derecede net bir şekilde görülmesini sağlayan farklı açılardan çok çeşitli görüntüler elde edebildi.

En son 580 yıl önce gerçekleşen en uzun ay tutulmasının tüm dizisine zengin ve ayrıntılı bir bakış sunan bu çalışmayla, daha önce çekilmiş klasik ay tutulması fotoğraflarından farklı bir şey elde etmek istediğini ifade eden Andrew McCarthy şunları söyledi:

Her bir görüntüyü sabit kadrajda konumlandırmanın kompozisyona daha fazla derinlik hissi verdiğini hissettim ve gerçekten de neye baktığımızı göstermeye yardımcı olmaya çalıştım.

Muhteşem işlerinin sürecini takipçileriyle paylaşmaktan keyif alan ünlü fotoğrafçı, Instagram hesabında fotoğraf çekiminin kamera arkası videosunu yayınladı. Bu görüntünün baskı formatını web sitesinden temin edebilir ya da yüksek çözünürlüklü halini Patreon'da indirebilirsiniz.

Andrew McCarthy Moon Photo