Eski 23 Nisan Kutlamaları

23.04.2020 / Deneme / Genel

Geleceğimizi temsil eden çocuklarımız geçmişten aldıkları güçle yarınlarımızı şekillendireceklerdir.23 Nisan bayramınız kutlu olsun.

Eski 23 Nisan Kutlamaları

Siz de TRT’de İstiklal Marşı okunmaya başladığında esas duruşta ayağa kalkıp eşlik eden kuşaktan mısınız?

Ulu önder Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız, ilk milli bayramımız ve aynı zamanda Dünya çocuklarının bayramı. İşte böyle bir ruhla kutlanırdı. Haftalar öncesinden okullarda görev paylaşımı ile bayram hazırlıkları başlardı. Okunacak şiirler seçilir, oratoryolar hazırlanır, folklor gösterileri için çalışmalar yapılırdı.

Ailelerimiz de bizle aynı heyecanı yaşardı. “Şiirlerinizi iyi ezberleyin, provaları aksatmayın” şeklinde sürekli tembihlenirdik. Bayram sabahı kalplerimiz çarpa çarpa kıyafetlerimizi giyer, okulumuza koşardık. Mütevazi okulumuzun, mütevazi korosunda “Hoy ra rira rira hey” nakaratları ile “Biz Atatürk Gençleriyiz” (Muammer Sun) şarkısı söylenirken, şiirler okunurken, Kurtuluş Savaşı’nda yaşanan zorluklar, vatan millet sevgisi… O günleri yaşamışçasına övünç kaynağımızdı. Gözlerimizde ki coşku, minnet duygusu ise sadece yaşanabilirdi, tarifi yoktu.

Bando takımımızın trompet sesleri duyulmaya başladığında bütün mahalle kapıya, pencereye koşar, sallanan Türk Bayrakları ve alkışlar arasında dolaşır, her yeni turda aynı şenlikle alkışlanırdık. Sadece biz çocuklar yaşamıyorduk çünkü bu duygu yoğunluğunu.

Bayram kutlamalarından sonra evimize koşardık. TRT’de Halit Kıvanç’ın güler yüzüyle sunduğu Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği programı ayrı bir keyifli geçerdi. Her ülkenin halk dansları gösterilerini izlerdik. Coşkulu, vatan sevgisinin dolu dolu hissedildiği bir bayram kutlaması ile günü bitirirdik. Her kuşak bayram coşkusunu yaşamıştır ama bizim kuşakta bambaşkaydı demekten kendimi alamıyorum.

100. yıl dönümünde ulu önder Atatürk’ün tüm çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun, daha nice yüzyıllara.