Eski Elbiselerden Anı Ayıları Oluşturmak

6.12.2019 / Kültür / Sanat / Genel

İngiltere’de öğrenciliği devam eden Mary MacInnes, dikiş yeteneğini kullanarak insanların sevdiği kıyafetlerden oyuncak ayılar üretiyor.

Eski Elbiselerden Anı Ayıları Oluşturmak

Gençleri girişimcilik konusunda destekleyen yerel çalışmanın sonucunda, yalnızca 13 dolar gibi bir fon ve dikiş yeteneği ile 2014 yılının Mart ayında kendi küçük işletmesini kuran Mary MacInnes, insanların hayatına dokunan pelüşler üreterek muhteşem bir çalışmaya imza attı.

McInnesin Oyuncak Anı Ayıları, oyuncak ayı pembe pelüş

Zorunlu süreci 1 ay olan bu girişimcilik deneyinde, “anı ayıları” projesi öylesine kabullenildi ki, küçük girişimci işini sürdürmeye karar verdi. Yaklaşık 10 ay sonra, henüz 16 yaşındayken de “Yılın Genç Girişimcisi” ödülüne layık görüldü. Üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen hala aynı heyecanı sürdüren MacInnes, ürettiği hafıza ayıları ile ilgili şunları söylüyor:

Bir pelüşü tasarlamam, kesip, dikmem ve tamamlamam 5-6 saat kadar sürüyor. Her birini tamamen benzersiz kılmak için çok çaba sarf ediyorum. Ve insanların kişisel eşyalarını bana teslim ederek bir şeyler oluşturmamı istemelerini gerçekten büyük bir ayrıcalık olarak görüyorum.

Teslim ettiği ürünleri gören müşterileri fazlasıyla duygulanıyor. Genellikle kaybettikleri bireylerin kıyafetlerinden oluşturulmasını istedikleri oyuncak ayılara uzun uzun sarılıp kokluyorlar. Bunun onlar için, yaşadıkları acıyı normalleştirmede bir terapi unsuru olduğunu ifade ediyor genç sanatçı. En azından gözlemleri ve tecrübeleri şimdilik bunu gösteriyor.

McInnes insanların eski ve sevdiği kıyafetlerden anı oyuncaklar ayıları dikiyor

Herriot Watt Üniversitesi'nde Moda Teknolojisi alanında öğrencilik hayatına devam eden MacInnes, bir yandan işini sürdürmeye de devam ediyor. Bazı çalışmalarını aşağıda görebilir ya da isterseniz Facebook sayfasını ziyaret ederek merakınızı daha fazla giderebilirsiniz.

McInnes oyuncak ayı modelleri, oyuncak ayı örgü

McInnes oyuncak ayı örneği, oyuncak örgü ayı yapımı

McInnes oyuncak ayı yapımı örgü, peluş oyuncak ayı

mary macinnes teddy bears, mary macinnes memory bears

mary macinnes teddy bears, mary macinnes memory bears

mary macinnes teddy bears, mary macinnes memory bears

McInnes oyuncak anı ayıları 1

McInnes oyuncak anı ayıları 2

McInnes oyuncak ayı anıları 2

McInnes oyuncak ayı anıları 4