Estonya Feribotu Sendromu

27.08.2021 / Tarih / Genel

MS Estonia Feribotu, 1994 yılında Baltık Denizi’nde battı. Yolculardan yalnızca 137'si kurtulabildi. 852 yolcu ise boğularak can verdi.

Estonya Feribotu Sendromu

MS Estonia isimli feribot 28 Eylül 1994 yılında kıyıya yakın bir mesafede sert dalgalar nedeniyle gece yarısı 00.50’de su almaya başladı. Sular 50 santim yükseldiğinde yan yatmaya başladı. Yaklaşık bir saat sonrasında ise gemi tamamen su altında kaldı.

estonya feribotu sendromu

Tallinn'in Deniz Müzesi'ndeki M/S Estonya modeli

Gemide boğularak can verenlerin çoğunluğunun yüzme bildiği ortaya çıkmıştır. Yüzme bilmelerine rağmen kurtulmak için çaba sarf etmeyen bu insanlar yıllar boyunca psikoloji uzmanlarınca araştırılmıştır. Davranış psikolojisi uzmanları, hem kazadan kurtulan kişileri hem de ölen kişilerin yakınları ile yıllar boyunca görüşüp sonunda bir sonuca ulaşmışlardır.

Yapılan araştırma sonucuna göre; su miktarının artması ile tahliye başladı. Ancak sadece 137 yolcu feribotu terk etti. Geriye kalan 852 yolcu ise gemi kaptanının “panik yapmayın” çağrısına uydu. Su dolan feribotta su boşaltma işine başladılar. Su dolup gemi yan yatmaya başlasa bile 852 yolcu gemideki suyu tahliye etmeye devam etti. Gemi batana kadar da 852 yolcu gemiyi terk etmeyip boğularak can verdi.

İşte bu olay tarihe “Estonya Feribotu Sendromu” olarak geçti.