Etkili Bir Ofis Ortamı Nasıl Olmalı?

28.01.2021 / Genel

Birçoğumuz çalıştığımız kurumda bir masaya sahibiz ve belki kısmen belki tüm hafta boyunca ofis ortamında çalışmak zorunda kalıyoruz.

Etkili Bir Ofis Ortamı Nasıl Olmalı?

Resmi kayıtlara göre de tüm dünyada diğer çalışanlara orantılandığında ofis ortamında çalışanların sayısı %68 civarlarında. Bu da her 10 kişiden 7’sinin masa başı bir işte mesaisini tamamladığı anlamına geliyor. Pek tabi başlangıçta avantaj olarak görülebilecek bu çalışma sistemi, ileriye yönelik pek çok dezavantaja da sahip olabiliyor.

Bunların en başında da “metal yorgunluğu” diye tabir edilen, monotona bağlamak ya da iş göremez hale gelmek gibi bir alışkanlık durumu geliyor. Özellikle ülkemizde, “Ne güzel iş, oturduğun yerden para kazanıyorsun!” şeklinde toplum tarafından verimlilik düzeyi gözden düşürülen ofis çalışanı vasfı, ofis çalışanları tarafından da perçinlenerek realitede, “Verilen işi yaparım, keyfime de bakarım.” edasıyla sürdürülüyor.

ofis ortamında meslek hastalıkları, oturduğun yerden para kazanmak

Sağlık açısından da, sürekli oturmaktan kaynaklı oluşan yağlanma sorunları, kas ve kemik ağrıları gibi sıkıntıların da baş gösterdiği ofis ortamlarında aslında en büyük problem sistemsel verimsizlik politikaları. İstihdam açısından belirli bir kadroyu doldurmak üzerine kurulu sistemde, her ne kadar belirli düzeyde işler üretilse de, genel açıdan bakıldığında bunlar, yenilikçi ve üretime dayalı olmayan ardiye çalışmalar oluyor. Üstüne üstlük uzmanlık alanlarına da bakılmaksızın herkese her iş veriliyor.

Peki tüm bu kurulu düzeni değiştirmek adına, hem verimli ve etkili bir çalışmayı tetikleyecek hem de sağlık açısından sorunları kaldıracak bir ofis ortamı nasıl olmalı? Sizler için derledik; işte bir ofis ortamının olmazsa olmazları:

1) Üst Düzey Konfor

Bir çalışma ortamının en olmazsa olmaz ögesi konfordur. Tabi eğer çalışanlarınız robot değilse. Gerek ofis envanterleri gerek masası gerekse koltuğuyla çalışanları rahat hissettirmeyen bir ortam giderek daha da çekilmez bir hal alacaktır. Pek tabi patronlar, rahat bir ortamın rehavet oluşturabileceğini söyleyebilir ama rahatsız bir ortamda bir hafta sürecek bir iş konforlu bir ortamda bir iki güne halledilebilir. Bırakın geri kalan günler de çalışanlarınız azıcık rehavete kapılsın.

etkili bir çalışma ortamı oluşturmak için üst düzey konfor oluşturulmalı

2) Motivasyon ve Beyin Fırtınası Odası

Evet, çalışanlar rahat etmeli ama bunu alışkanlık haline getirmemeli. Fakat kafa rahatlığı her zaman avantaja çevrilebilir. Çalışanların başarı ile atlattıkları bir işin kutlaması ya da bir sonraki yapılacak işin “saçmalamak serbest” modunda beyin fırtınası ile bir odada tartışılması gibi etkinlikler kimseyi yormayacağı gibi dolaylı yoldan işle alakalı olduğu için de veriminizi düşürmeyecektir. Aynı zamanda bu oda, çeşitli sebeplerle moral bozukluğu yaşayan çalışanlarınızın bireysel olarak stres attığı bir yer olarak da kullanılabilir.

etkili bir ofis ortamında olması gereken şeylerden biri de beyin fırtınası odasıdır

3) Stresi Azaltacak ve Kurtları Dökecek Materyaller

Hepimiz insanız ve zorlu koşullarla mücadele ediyoruz. Stresimizi işimizi yansıtmamak her ne kadar profesyonelce bir davranış olsa da, ister istemez çeşitli aksaklıklara sebep olabiliyoruz. Bu sebeple ofis ortamında kurtlarımızı dökebileceğimiz çeşitli oyunlar ve stres atmalık objeler olması büyük önem taşıyor. Masa tenisi, langırt, dart ve benzeri rekabet içerikli oyunlar, hem ofis ortamında sosyalleşmeyi tetikleyecek hem de çalışanları stresten uzak tutacaktır.

4) Estetik Nesneler ve Ofis Çiçekleri

Ofis içinde stresi azaltacak, çalışanlara motivasyon ve huzur verecek tek şey oyunlar değildir elbette. Atmosferi değiştirecek ve renklendirecek tablolar, masalar için sukulent ve fesleğen, ofis ortamında yetişen orkide gibi bitkiler, sadece stresi azaltmaz aynı zamanda motivasyonu da yüksek tutar.

ofis ortamında yetiştirilen çiçekler

5) Ruh Hali Panosu

Son olarak bahsedeceğimiz şey, serbest atış yapılabilecek bir duvar, cam veya tahta olabilir. Ruh hali panosu, gerek işle ilgili gerek kişisel durumların ve gelişmelerin yansıtılabileceği, gün içinde yer yer tüm ekibin bir şeyler karaladığı ya da yapıştırdığı bir alan olarak kullanılabilir. Tüm gün boyunca herkesi dinleyemeyebiliriz ama rastgele düşüncelerin işlediği bir tabloya bakarak, yapacağımız işlerle ilgili kreatif bir düşünceye sahip olabiliriz.

iyi bir ofis ortamında ruh hali panosu bulundurulmalıdır