Etkili Sosyal Medya Kullanımının 5 Yolu

16.01.2021 / Bilim / Teknoloji / Eğitim

Tüketicilerin dijital mecralarda kaybolmaması için sosyal medyada çok daha etkili ve yaratıcı içerikler sunmanız gerekiyor.

Etkili Sosyal Medya Kullanımının 5 Yolu

Sosyal medya her gün değişiyor, daha fazla büyüyor ve çok daha etkili bir pazarlama aracı haline geliyor. Bu büyüme aynı zamanda tüm şirketlerin de sosyal medyada etkin olmasına neden oluyor.

Şirketlerin bu yoğun etkinlikleri dijital pazarlama dünyası için olumlu olsa da bu yoğunluk sebebiyle sizin fark edilme ve mesajlarınızın dikkat çekme olasılığı her geçen gün düşüyor. Bu evrede sizin de kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. İşte size etkili sosyal medya kullanımı için 5 ipucu:

1) Fotoğraf Kullanımına Özen Gösterin

İnsanlar sosyal medyayı "göz atarak" inceliyor. Bu yüzden fotoğraf sosyal medyada önemli bir öge. Paylaştığınız her postu fotoğrafla paylaşın. Fotoğraflı sosyal medya içerikleri, fotoğrafsızlara göre %70'in üzerinde etkileşim yaratıyor. Öte yandan mobilde önce fotoğraf görünüyor ve ekranda ciddi yer kaplıyor. İçeriklerinizi paylaşırken dikkat çeken fotoğraflar, imajlar kullanın.

sosyal medyada fotoğraf kullanımı

2) Doğru Zamanı Yakalamaya Çalışın

Sosyal medyada kesin doğru paylaşım zamanı diye bir şey yok ancak markanız için genel olarak daha yoğun etkileşim yaratan saatleri bulmak analiz yaparak mümkün. Burada asıl konu kendi hedef kitlenizin nelerden hoşlandığı ve yaygın olarak hangi saatlerde aktif olduğu. Örneğin, öğrencilere yönelik bir hizmetiniz söz konusuysa öğleden sonra okul çıkış saatlerinde paylaşım yapmak etkili olabilir.

sosyal medyada doğru zamanlama

3) Videolar ve Gifler Kullanın

Elinizde materyal varsa ya da video ve gif üretmek için maddi kaynağınız yeterliyse ne olursa olsun düzenli video ve gif paylaşımında bulunun. Etkisini tahmin edemeyeceğiniz kadar olumlu düzeyde göreceğinize şüpheniz olmasın.

sosyal medyada video ve gif kullanımı

4) Tüm Platformlarınızı Ayrı Ayrı Yönetin

İçerik paylaşırken, her içeriğinizi aynı anda tüm dijital mecralarda paylaşmanızı tavsiye etmiyoruz. Sosyal ağların hepsinde farklı fotoğraf boyutları ve içerik tipleri olabiliyor. Facebook için uygun fotoğraf boyutu aynı zamanda Twitter için uygun değil ya da Facebook’ta karakter sınırlaması yok ama Twitter’da var. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için her ağ için ayrı paylaşım yapmanızı öneriyoruz.

sosyal medyayı tek platform üzerinden kullanmak

5) Sürekli Reklam Yapmayın

Sürekli reklam görmek genellikle insanları rahatsız eder ve sizi takip etmekten vazgeçebilirler. Sosyal medyada insanların vakit geçirmesinin temel amacı keyif almaktır. Sürekli reklam içeren postlar yerine biraz daha kendi bağlamınızı koruyan içerikler paylaşmaya çalışın.

sosyal medyada reklam yayınları