Ev ve iş yerlerinizde neden güneş enerji sistemlerini tercih etmelisiniz?

27.05.2024 / Genel

Ev ve iş yerlerinizde neden güneş enerji sistemlerini tercih etmelisiniz?

Güneş enerjisi, yenilenemeyen enerji kaynaklarının dünya ve canlılar üzerindeki tahribatı göz önünde bulundurulduğunda tercih edilen bir kaynak. Yenilenebilir ve sınırsız olmasının yanı sıra doğal bir kaynak olması açısından pek çok avantaj sağlıyor. Artan enerji tüketimini karşılayabilmek amacıyla çeşitli sistemler kurulsa da doğal bir kaynak olması, güneş enerjisi sistemlerinin tercih edilmesindeki en büyük etken. Bugün akıllı güvenlik sistemlerinde de tercih edilen güneş enerjisinin kullanım alanlarına ve sağladığı avantajlara göz atalım:

Güneş enerji sistemi kullanım alanları

  •     Evler, iş yerleri, arazi alanları, tekne veya aydınlatma sistemlerinin üzerine yerleştirilen bu paneller sayesinde yeryüzüne düşen ışınlar soğurulur.
  •     Panellerde yer alan silikon ve güneş pilleri sayesinde bu enerji, elektriğe ya da ısıtma enerjisine dönüştürülebilir.

Güneş enerji sistemlerinin avantajları

  •     Şebekeye bağlı sistemde güneş enerjisi ile elektrik üretimi yeterli olmadığı takdirde bağlı olduğu şebekeden destek alabilir. Bu yönüyle tamamen güneş enerjisi kullanılmasa da ev bütçesine bir tasarruf sağlanır. Aynı zamanda doğaya verilen zarar hafifletilmiş olur.
  •     Güneş enerjisi, tamamen çevre dostudur. Sürdürülemeyen enerji kaynakları olan kömür, petrol ya da doğal gaz; sınırsız değildir. Buna karşılık enerjiye dönüştürülürken çevreye büyük zararlar verir. Güneş enerjisi dünyanın her yerinde sahip olunan bir kaynak olmasının yanında kullanımı sırasında doğaya herhangi bir zararı bulunmaz.
  •     Güneş enerjisi sistemlerinin kullanılması, ekonomik açıdan da fayda sağlar. Güneş enerjisi ev tipi, endüstriyel alanda ya da diğer kullanım alanlarında enerjiye dönüştürülürken daha düşük maliyetlidir.
  •     Herhangi bir ham maddeye bağlı olmadığı için de daha hesaplıdır. Belirli bir ham maddeye bağlı olan enerji üretimi, çok daha fazla bir maliyetle karşınıza çıkar.
  •     Güneş saf bir kaynak olduğu için zararlı enerji kaynakları olan petrol ve kömüre bağlılığı azaltır. Ayrıca bu kaynaklar dünyanın her yerinde bulunmadığı için dışa bağımlılık yaratabilir. Oysaki güneş enerjisi dışa bağımlılık gerektirmez. Herhangi bir ekonomik olumsuzlukta güneş enerjisi sayesinde dezavantajlı bir duruma düşmemiş olursunuz.

Güneş enerjisi ile elektrik üretiminin detayları

Oldukça avantajlı bir konumda olan güneş enerjisi için ilk olarak gerekli kurulum gerçekleştirilmelidir. Panellerin kurulacağı alan incelendikten sonra en çok güneş ışığı alan yere monte edilir. Böylelikle panellerden alınan verimin en üst düzeye çıkarılması sağlanır. Güneş enerjisi elektrik üretimi, fotovoltaik piller sayesinde gerçekleşir. Fotovoltaik piller panelin üst yüzeyinde yer alır ve yarı iletken durumdadır. İhtiyaca göre paralel veya seri bağlama sistemiyle bağlanır. Oldukça ince olan bu piller, gelen güneş ışığını doğrudan alır. Ardından pil uçlarında oluşan gerilim sonucunda tepkime gerçekleşir. Tepkime sonucunda elektrik akımı elde edilmiş olur.

Şebekeye bağlı sistemlerde güneş ışığı geldiği sürece bu elektrik akımı kullanılabilir. Şebekeyle herhangi bir bağlantısı olmayan sistemlerde ise elektrik akımı aküde biriktirilir. Sonrasında rahatlıkla kullanılabilme imkanı sunar. Elektrik üretiminde seçilen panel türü direkt olarak alınan verimle ilişkilidir. Bu nedenle gerekli araştırmalar yapılarak evinizin ya da endüstri alanında ihtiyacınız olan elektrik üretimini gerçekleştirebilecek seviyede bir panel seçimi yapmanız gerekir.

Bunun yanı sıra panellerin kurulumu da üretilen elektrik enerjisinden alınan verimi etkiler. Kurulum aşamasında yanlış bir adım atıldığı takdirde düşük verimli bir sistem kurulur. Özellikle hava şartlarından etkilenmeyen paneller tercih edilmeli ve bu paneller çalışma prensibini bozmaması için dikkatle kurulmalıdır. Bu nedenle alanında uzman kişiler tarafından panel kurulumu gerçekleştirilmelidir.

Pronet Solar ile geleceğin teknolojisini yaşam alanlarınıza taşıyın

Türkiye’nin lider güvenlik şirketi Pronet, tamamen doğadan sağlanan bu enerji sistemini Pronet Solar markasıyla yaşam alanlarının tam kalbine taşıyor. Pronet Solar, şebekeden bağımsız elektrik üretimi dışında elektrikli araç şarj üniteleri gibi pek çok fonksiyonla verimli, tasarruflu ve pratik bir sistem yaratıyor. Pronet Solar, kullanıcıların kendi temiz enerjisini düşük maliyetle üretmesini sağlarken dövize endeksli enerji maliyetlerinden tasarruf sağlayan bir yatırım aracı olarak ev ve iş yerlerinin değerini artırıyor.

Pronet Solar, Pronet Plus Akıllı Güvenlik Otomasyon Platformu ile entegrasyon kabiliyeti sayesinde güneş enerjisinden elektrik üretimi dışında güvenlik, kamera, akıllı ev otomasyon çözümleri, elektrikli araçlar için şarj istasyonları, enerji depolama sistemleri için batarya çözümleri gibi teknolojilerin cep telefonu aracılığıyla tek bir platform üzerinden izlenip yönetilebilmesini sağlıyor. Hibrit inverter teknolojileriyle maksimum güç ve öz tüketim verimliliği sunan, yepyeni bir ekosistem yaratan Pronet Solar; enerji tüketimini, ışıkları, ısıyı ve daha fazlasını optimize ediyor. Pronet Solar, tüm bu nitelikleriyle kullanıcılarını geleceğin teknolojisi ile tanıştırıyor.

Pronet'in uzman mühendis kadrosu, ev ve iş yerleri için en doğru sistemi belirliyor ve proje tasarımını gerçekleştiriyor. Uzman teknik kadrosuyla tüm izin, kurulum, işletim ve bakım süreçlerinde deneyimli ekipleriyle anahtar teslim proje yönetimi yapan kuruluş, 28 yıllık tecrübesinin getirdiği güçlü servis organizasyonu sayesinde Türkiye’nin her yerine ulaşıyor.

Ayrıntılı bilgi için https://www.pronet.com.tr/solar adresini ziyaret edebilirsiniz.