Evliliğinizi Güçlendirecek 10 Adım

24.11.2019 / Genel

Evliliğin her aşaması ayrı bir çaba ister. Çabalar tek taraflı olmaz. Eşler her zaman her konuda birbirlerine destek olmalılar.

Evliliğinizi Güçlendirecek 10 Adım

Yuva kurmak zor bir iştir. Yuva kurduktan sonra yuvanın geleceği ise daha zor bir iştir. Yuvanın yıkılmadan ayakta kalması için eşlerin birbirlerine karşı sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekiyor. Tek taraflı olan hiçbir evlilik uzun sürmemektedir.

Bknz: Evlilikleri Bitiren 10 Sebep

evliliğinizi güçlendirecek 10 adım

Evlilik bağları zayıflayan çiftler için evliliklerini güçlendirecek bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler sayesinde çiftler birbirlerine daha bağlı bireyler olabilirler. İşte o yöntemler;

Eşler Birbirlerine Saygılı Olmalılar

Evliliklerin bitmesindeki en büyük sebeplerden bir tanesi de saygısızlığın artmasıdır. Eşler birbirlerine karşı ne kadar saygılı olurlarsa o kadar birbirlerini daha iyi anlarlar. Bu sayede oluşan problemleri daha kolay çözebilirler.

evliliğinizi güçlendirecek 10 adım

Problemleri Çözme Odaklı Olun

Evliliklerin tuzu-biberi diye tabir edilen tartışmalar yaşanmaktadır. Bu gayet normal bir durumdur. Çünkü iki yabancı insan ortak bir hayat yaşamaya başlar ve ister istemez zıt düşecekleri noktalar olacaktır. Bu gibi durumlarda “benim dediğim olacak” düşüncesinden uzaklaşıp ortak karar alma odaklı olmalısınız.

Bknz: Evlilikleri Kurtaran Adımlar

Kendinizi Tanıyın

İlişkilerde eşler her zaman sorunları karşı tarafta ararlar. Kişiler eşlerini tanıyamadıklarını ve zamanla davranışlardan dolayı soğuduklarını belirtir. Bu gibi durumlarda bireyler kendilerini ne kadar tanıdıklarını da sorgulamalıdırlar. Bir birey kendisini ne kadar tanıyorsa karşı tarafı da o kadar tanıyabilir. Bireyler kendilerini tanımaya başladıkça ilişkilerini de güçlendireceklerdir.

evliliğinizi güçlendiren 10 yöntem

Baş Başa Zaman Geçirin

Evliliğinizin ilk yıllarında bolca baş başa kalırsınız.  İlerleyen zamanlarda da çocuklardan pek fırsat bulamazsınız. Eşler birbirlerine daha az zaman ayırmaya başlarlarsa aralarındaki sevgi de zamanla azalacaktır. Mutlaka her gün kısa da olsa yan yana oturup bir sohbet gerçekleştirin.

Ortak Hobileriniz Olsun

Eşler birlikte yaptıkları şeylerden daha çok hoşlanırlar. Beraber yemek yapın ya da kitap okuyun. Bazen çıkın dolaşın ya da beraber oyunlar oynayın. Aklınıza gelebilecek ve ortak yapmaktan mutluluk duyacağınız ne varsa onu yapın. Bu durum eşleri birbirlerine daha sıkı bağlayacaktır.

Hataları Affedin

Eşler bazen birbirlerinin kalbini kırabilirler. Ufak tefek tartışmalarda bile sorunlar büyütebilir. Bu gibi durumlarda özür dileyen eşin özrünü kabul edin. Özrü kabul ettikten sonra eşler birbirlerine sarılmalı ve kısa bir süre öyle beklemeliler.

evliliğin kurtulması

Doğru İletişim Kurmayı Öğrenin

Sağlıklı ilişkilerin en temel kuralı bireylerin arasında kurdukları iletişim becerileridir. Ne kadar doğru iletişim kurarlarsa gelecekleri de o kadar güzel olur.

İletişim kurmak sadece konuşmak değildir. İletişim kurmak için yeri geldiğinde dinlemeyi yeri geldiğinde de görmeyi bilmelisiniz.

Eşler Birbirlerine Yakın Olmalılar

Eşler birbirlerine yakın olmalılar. Birbirlerinden uzak duran eşlerin arasındaki bağ zamanla kopacaktır. Bağı güçlendiren en büyük etkenlerden bir tanesi de yakınlıktır. El ele tutuşun ya da sarılın. Birbirinize yakın olmaktan çekinmeyin.

evliliğinizi kurtaran 10 madde

Eşler Birbirlerinin İyi Yanlarına Odaklansın

Eşler, genelde kavga yaptıkları zaman birbirlerini kötü yanlarını görür ve uzun süre bunu hafızalarından silemez. Bu durum beraberinde başka kavgaları ve başka kötü hatıraları getirir. Eşler ne kadar çok bu kötü hatıralardan kurtulurlarsa gelecekleri açısından iyi bir adım atmış olurlar. O kötü anları hızlı unutmalı ve güzel anları hiç aklınızdan çıkarmamalısınız.

Birbirinize Güvenin

Güven, her ilişkinin en temel halkasıdır. Güvensiz bir ortamda kurulan evliliklerin ömürleri de çok kısa sürer. Evliliklerde oluşabilecek güvensizlik ise evliliğin sona ermesine sebep olur.

Eşler birbirlerine hem güvenmeliler hem de kendilerinin güvenilir birisi olduklarını karşı tarafa hissettirmeliler. Eşler birbirlerine sadık oldukları sürece güvenleri artar. Güvenin olduğu evlilikler ise kolay kolay yıkılmaz.