Ezber Bozan Kadınlar

03.06.2020 / Deneme / Kültür / Sanat

Hanımlar olarak birbirimizden destek almak bize çok iyi geliyor, başarılı bir hemcinsimiz bize gerçekten sorgulama ve azim sebebi oluyor. Kitapta okuduğum her hanım şahsiyet de bende tam olarak bu etkiyi yaptı.

Ezber Bozan Kadınlar

Bayramda hediye olarak uzun zamandır merak ettiğim ‘Ezber Bozan Kadınlar’ kitabını alınca oturup bir çırpıda bitirdim.

Hanımlar olarak birbirimizden destek almak bize çok iyi geliyor, başarılı bir hemcinsimiz bize gerçekten sorgulama ve azim sebebi oluyor. Kitapta okuduğum her hanım şahsiyet de bende tam olarak bu etkiyi yaptı.

İmrendim, takdir ettim, özendim ve kendime dönüp baktım, nasıl ezber bozabilirim diye...

nasıl ezber bozabilirim

Aslında bu kitap henüz ömrünün baharında, gelecek için arayışta ve ne yapacağına karar vermek üzere olan hanım kızlarımız için birebir. Bizim gibi ömrünü belki de yarılamış olan belli bir aşamayı geçmiş olan hanımlara ‘bu saatten sonra nasıl yönümü değiştireyim’ korkusunu verebilir.

İki kızım var sorumlu olduğum insanlar var belli başlı görevlerim var ve gerçekten farklı bir alana yönelmekten hayallerimi gerçekleştirmekten korkuyorum.

İnsanların kabul görmemeleri, önyargıları ve diğer bütün zorlukları göze alabilmek adına kitaptaki her hanımla dertleştim. Hepsinden de birer cümle yazdım.

Bu cümleler ileriki hayatımı şekillendirebilmek adına bana ufak dokunuşlarda bulundu. Sizlere de yol göstermesi umuduyla hepsini buraya yazmak istedim.

Hepimize kolay gelsin...

buraya aldıklarım

 

Seyyide Hurra: Hür olmaktan KORKMA!

Bedriye Tahir Gökmen: Ön yargıları kırmaktan KORKMA!

Fatima El-Fıhri: Büyük hayaller kurmaktan KORKMA!

Adeviye Alousi: Çığır açmaktan KORKMA!

Esma İbret: İbret olmaktan KORKMA!

Şecer Ed-Durr: Sultan olmaktan KORKMA!

Chand Bibi: Birden fazla ilgi alanının olmasından KORKMA!

Meryem El-İcliyye: Merak etmekten KORKMA!

Nazo Tokhi: Masal kahramanı olmaktan KORKMA!

Rikkat Kunt: Geç de olsa başlamaktan KORKMA!

İbtihaj Muhammed: ‘Olmaz’  diyenlerden KORKMA!

Samar El-Ba’a: Herşeye rağmen ayakta kalmaktan KORKMA!

Mahinur Özdemir: Temsil etmekten KORKMA!

Meryem Cemile: Sormaktan ve dönüşmekten KORKMA!

Zarialı Amine: Duvar örmekten KORKMA!

Kurtubalı Lübna: İlme yürümekten KORKMA!

Fatma Aliye: Elinden geleni yapmaktan KORKMA!

İbtesam Badhress: Söz dinlemekten KORKMA!

Ayşe Hümeyra Ökten: Her şeyi göze almaktan KORKMA!

Fatima Al-Zahra’a Al-Atraktchi: Sabahlara kadar çalışmaktan KORKMA!

Makbule Leman:  Zayıf olmaktan KORKMA!

Fatima Bint Sa’d El-Hayr: Yola çıkmaktan KORKMA!

Süteyte E- Mahamali: Eşit ağırlıkçı olmaktan KORKMA!

Gülsen Ataseven: Hizmet etmekten KORKMA!

 

Kitabın yazarı sevgili Hatice Özdemir Tülün kitabın sonunda okuyucuların kendi ezber bozan hikâyelerini yazmaları için bir bölüm ayırmış. Benim henüz ezber bozan bir hikâyem yok fakat ezber bozan hikâyemi oluşturmam için bana ışık tutacak olan cümleleri bu şekilde sıraladım.

ezber bozan kadınlardan seçkiler

Bir de kitapta olmayan fakat bizim ezber bozduğuna inandığımız kadınları not etmemizi istemiş, benim ezber bozduğuna inandığım, günümüz şartlarıyla kıyasladığımda bile yaptıklarına şaşırdığım ezber bozan kadın; Hz Hatice’dir..

Kadın kimliği ile başarıyla sonuçlanan birçok ticaret alışverişi olsun, edindiği maddi varlık olsun, yaşına rağmen kendi gururunu ve itibarını düşünmeden kendinden oldukça küçük bir erkeğe sırf ahlakından etkilendiği için evlenme teklifi etmesi olsun, bunların hepsi beni hayret ve hayranlığa sürüklemiştir. O dönemde nasıl karşılanmıştır bilmiyorum ama gelişmiş olduğumuzu düşündüğümüz, kadınların iş hayatında oldukça aktif olan günümüz şartlarında dahi bu yaşananların çok da normal karşılanmayacağını düşünüyorum.

Ezber bozmak, iz bırakmak ve gerçekten insanlığa faydalı olabilmek adına attığımız her adımı kuvvetlendirmesi için  dua ediyorum..Kabafii Reklam Alanı