Facebook Eriyor

9.8.2018 / Bilim / Teknoloji / Genel

Sosyal medya devi Facebook’un hisseleri, şirketin ikinci çeyrek verilerinin açıklanmasının ardından yüzde 20'den fazla değer kaybetti. Bu kaybın 20 milyar dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

Facebook Eriyor

Facebook, Nisan-Haziran döneminde geçen yılın aynı periyoduna kıyasla gelirinin yüzde 43 artışla 13 milyar 200 milyona yükseldiğini açıkladı. Mark Zuckerberg’in sahibi olduğu Facebook aynı dönemdeki kârı da 2017'ye kıyasla yüzde 31 artışla 5 milyar 100 milyon dolar oldu. Facebook’un son verilerine göre, Haziran itibarıyla aylık aktif kullanıcılarının sayısı 2 milyar 230 milyon kişi olduğu gözlemlendi.

Ancak tüm veriler yatırımcıların beklentilerinin altında kaldığını da eklemek lazım. Yatırımcılarını üzen Facebook hisseleri ABD'de hızla değer kaybetti, düşüş oranı bir ara yüzde 23'ü buldu. Bu rakamın maliyetinin de 20 milyar dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

Yatırımcılar Kaygılı

Son zamanlarda Facebook, masrafları yüzde 50 arttırarak 7 milyar 400 milyon dolara çıkardı. Bu artış da yatırımcıları ciddi oranda endişeye soktu. Ayrıca yatırımcıları endişelendiren bir diğer nokta ise aylık aktif kullanıcı sayısındaki artış oranı oldu.  Aylık aktif kullanıcı sayısı %11 arttı. Bu oran ile Facebook, son iki yıl içerisinde en düşük artış seviyesini yakalamış oldu.

Araştırma şirketi eMarketer, Facebook ve Instagram için Şubat ayında yayınladığı raporda, 25 yaş altı kullanıcıları incelemişti. Yapılan açıklamalarda Facebook’un 25 yaş altı kullanıcı sayısında 2 milyon civarı bir kayıp ön gören şirket, Instagram için 1 milyon 600 bin kişilik artışın olabileceğini açıklamıştı.