Facebook Reklamlarına Vergi Geldi

10.04.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Sosyal medya devi Facebook, ülkemizde elde ettiği reklam gelirlerinden KDV vermeye başlıyor. Senelik 500 milyon TL gelir bekleniyor.

Facebook Reklamlarına Vergi Geldi

Facebook reklamları vergi kapsamına girdi. Türkiye’de Facebook üzerinden reklam veren işletmeler, reklam hizmeti karşılığında yüzde 18 KDV ödeyecekler. Türkiye, Facebook’un reklam gelirlerinden senelik 500 milyon TL gelir elde etmeyi hedefliyor.

Karar resmen yürürlüğe girdi. Reklam veren işletmeler ilk önce KDV numaralarını ekleyecekler. Ardından verdikleri reklam hizmeti karşılığında yüzde 18 KDV ödeyecekler.

Facebook Vergi

Facebook Business'ın "faturalandırma ve vergiler" bölümünde "Türkiye katma değer vergisi hakkında" başlıklı bir bilgilendirme yazısı yayınlandı. Bu yazı da şu ifadeler kullanıldı.

1 Nisan 2019 tarihinden itibaren, Türkiye vergi kanunlarında yakın zamanda yapılan değişiklik sebebiyle, Facebook Ireland şirketi artık Türkiye'de yerleşik olmayan bir kurum olarak KDV'ye tabi olacaktır. İşletmesi Türkiye'de bulunan ve geçerli bir Türkiye KDV numarası sağlamamış tüm reklam verenlerden Facebook'tan satın alınan reklam hizmetleri için yüzde 18 KDV alınacaktır.

Fakat, Facebook tarafından yapılan bilgilendirmeye göre KDV ödemesini reklam verenler yapacak. Yani 100 TL değerinde bir hizmet satın aldığınız zaman sizin cebinizden 118 TL çıkmış olacak. Ya da 100 TL ödemeniz durumunda yüzde 18 bu değer içerisinden kesildiği zaman siz Facebook’tan 82 TL değerinde bir hizmet alacaksınız.