Fareli Tapınak: Karni Mata

22.07.2020 / Seyahat / Genel

Hindistan'ın batısındaki Racastan eyaletinde bulunan Karni Mata Tapınağı, kutsal olarak kabul edilen 25 bin fareye ev sahipliği yapıyor.

Fareli Tapınak: Karni Mata

Hindistan'ın batısındaki Racastan eyaletinde bulunan ve kutsal kabul edilen Karni Mata Tapınağı içerisinde 25 bin fare yaşıyor. Bu farelerin geçmiş yaşamlarında çocuk olduğuna inanılıyor.

fareler tapınağı

Hindular için kutsal kabul edilen tapınağın temelleri 15. yüzyılda atıldı. Ancak tapınağın inşası 20. yüzyılda tamamlanabildi.

karni mata tapınağı

Tapınak içerisinde yaşayan 25 bin fareye dokunmak bile yasak. Kabbas adı verilen fareler kutsal olarak kabul ediliyor. Karni Mata Tapınağı, içerisinde yaşayan bu kutsal farelerden dolayı Fareler Tapınağı olarak da biliniyor.

25 bin farenin büyük kısmı koyu renkli. İçlerinde çok nadir beyaz renkli olan fareler de mevcut. Beyaz fareler ise diğer farelere göre daha büyük öneme sahip konumdalar.

fare tapınağı hindistan

Bu farelere zarar vermek Hindi inancına göre kesinlikle yasaklanmış durumda. Çünkü inanışa göre bu farelerin bir önceki hayatlarında yasak çeşmeden su içen Hindu tanrısı Karni Mata'nın çocukları olduğu kabul ediliyor. Bu inanıştan ötürü tapınağa gelenler farelere en iyi şekilde davranıyor, onları besliyor.

karni mata hindistan

Tapınağın etrafı, farelere diğer hayvanların zarar vermemesi için tel örgülerle çevrilmiş durumda. Racastan eyaletindeki bu tapınak, yurt dışından da çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.