Faturalardaki Kayıp Kaçak Bedeli

15.10.2018 / Ekonomi / Genel

TBMM tarafından yasalaşan elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedeli 35 milyar TL olarak belirlendi. Bu ücret vatandaşa yansıtılıyor.

Faturalardaki Kayıp Kaçak Bedeli

Kaçak kullanım yapanlara verilen para cezalarına ek olarak yüksek kayıp kaçak oranını dengelemek adına tüm abone gruplarından her ay kayıp kaçak bedeli alınır. Elektrik tüketim bedelleri arasında yer alan kayıp kaçak bedeli uzun yıllardır tartışma konusudur.

Elektriğe 1 Ocak itibarıyla yüzde 8.8 zam yapılırken, 100 liralık elektrik faturasının 51 TL enerji bedeli, 26.8 TL dağıtım-iletimkayıp kaçak bedeli, 22.2 TL de vergilerden oluşuyor.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın kayıp kaçak tarifelerinde yapılan düzenleme hakkında şu sözleri söyledi:

Elektrik tüketiminde kayıp kaçak bedeli, dağıtım bedeli, perakende hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli adı altında birçok ilgisiz bedel faturalara eklenerek vatandaşlarımızdan tahsil ediliyor. Bu soygun yöntemi yargı kararlarına rağmen bu yıl artarak devam edecek

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’da konuya sessiz kalmayarak şu sözleri ifade etti:

Kayıp kaçağın oluşmasında hiçbir sorumluluğu bulunmayan tüketicilerin, dağıtım sisteminin kayıp ve kaçağına muhatap kılınması, Anayasa’nın hukuk devleti, sosyal devlet, adalet ve eşitlik ilkelerine ve evrensel tüketici haklarına aykırıdır.

Üretildikten sonra depolanamayan elektriğin, üretimden sonra hemen kullanılması gerekiyor. Kullanılamayan elektrik de boşa gidiyor. Bunun yanı sıra üretilen ve kaçak kullanılan elektriğin faturası da namuslu vatandaşlara yansıtılıyor. Bakalım, vatandaşın temsilcisi olan vekiller yani TBMM bu konuya ne zaman dur diyecek.