Felsefik Festival: Burning Man

11.3.2019 / Seyahat / Eğlence

İlk kez 1986 yılında Larry Harvey ve arkadaşları tarafından organize edilen Burning Man festivali, mistik havasıyla görenleri büyülüyor.

Felsefik Festival: Burning Man

Genelde ahşaptan yapılma bir insan ya da hayvan figürünün sembolik olarak yakıldığı Burning Man (Yanan Adam), yılın Ağustos ve Eylül aylarında Nevada'nın Black Rock Çölü'nde gerçekleştirilmeye başlanan bir etkinlik. Kurucularının “toplumsal ve sanatsal bir deney” olarak nitelendirdiği festival, dünyanın her yerinden bu deneyimi yaşamak için gelen katılımcılarla her yıl sükse olmayı başarıyor.

burning man festivali

2004 yılında Larry Harvey tarafından ortaya konan Burning Man’in felsefesi, tüm eğlencenin arka yüzündeki mistik havayı oluşturan en temel şeylerden biri. Etkinliğe katılan insanların giydiği yerel ve modernin çatıştığı kostümlerle, ortaya koydukları sanatın işleniş biçimi sunularak, topluluğun içselliği, özgüveni ve kendini ifade etme şekli gözler önüne seriliyor.

burning man festivali kostümler

Gördüğü yoğun ilgiden dolayı tüm dünyada yaygınlaşmaya başlayan Burning Man etkinliği, 2007 yılında Africaburn adıyla Güney Afrika’da, 2014 yılında da Midburn adıyla İsrail’de de başlatılarak, bölgelerin kendilerine ait kültürel özellikleriyle harmanlaşmış yeni festival deneyimleri sunuyor. 2018 yılında 11.000 kişilik dev katılımla Afrika’daki en yoğun katılımlı etkinliklerden biri olan Afrikaburn’un yanı sıra, Negev Çölü’nde gerçekleştirilen Midburn’un, Ortadoğu’daki tek Burning Man etkinliği olması dikkat çekiyor. Ve her geçen gün bu festival anlayışı dünyanın farklı bölgelerine de yayılıyor.

burning man geçit töreni

Özellikle geçit törenleriyle katılımcılarda büyük etki bırakan Burning Man etkinliğine katılmak için bilet almanız ve bu biletlere ulaşmanız için de önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Fakat dilerseniz Çek fotoğrafçı Marek Musil’in, gerçeküstü enstalasyonları insanların portreleriyle dengeleyerek kadrajladığı müthiş fotoğrafları derlediğimiz galerimizi de ziyaret ederek yetinebilirsiniz.

burning man festival fotoğrafları