Fenomenler Aylık 30 Bin TL Kazanıyorlar

30.8.2018 / Bilim / Teknoloji

Sosyal medya fenomenleri aylık 10-30 bin tl arasında gelir elde ediyor. Uzun zamandır bu gelirlerinde hiç vergi vermeyen fenomenler için kötü haber geldi. Artık bakanlık, fenomenlerden de vergi alacak.

Fenomenler Aylık 30 Bin TL Kazanıyorlar

Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube gibi kanallarda fenomen olanlar aylık 10- 30 bin lira arası gelir elde ediyor. Bakanlık ise bu konuda harekete geçerek aylık 26 bin lirayı aşan kazançlar da vergilendirme yapacağını duyurdu.

Sosyal medyada hemen hemen herkes gelir elde etme peşinde. Bazı kişiler başarılı olamasa da bazı hesap var ki aylık 10-30 bin tl arasında gelir elde ediyor. Takipçisi çok olan kişiler reklamlı paylaşım yaparak ya da Youtube gibi kanallarda video paylaşıp reklamlardan gelir elde ediyorlar.

Bakanlık Çalışma Başlattı

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, sosyal medya hesapları üzerinden gelir elde eden kişilere özel vergi uygulanacağı belirtildi. Fenomenlerin hesap işlemleri şuan takip altında.

Hem kamuda çalışıp hem de YouTuber olmak isteyen memurların iki kritere dikkat etmesi gerekiyor. Kanalın içeriğinin resmi görevinin gerektirdiği itibar ve güvene uygun olması zorunlu. Geliri 'ticari vergi kaydı' gerektiriyorsa kanalı kapatması gerekiyor.

Tek paylaşımdan köşeyi dönüyorlar

Takipçisi çok olan fenomenler ya da ünlü isimler sadece bir paylaşım yapmak için çok ciddi paralar alıyorlar. Bazı haber kaynaklarına göre Türkiye’de ünlü isimlerden Demet Akalın 20 bin tl, Burcu Esmersoy ve Özge Ulusoy 8 bin tl gelir elde ediyor. Ayrıca Nur Yerlitaş ve Ivana Sert 10 bin tl  ve Yasmin Erbil 5 bin tl paylaşım başına para kazanıyorlar.

Yabancı Ünlüler Ne Kadar Kazanıyor

ABD merkezli Diply’de yer alan bir habere göre LeBron James paylaşım başına 120 bin dolar kazanırken Cristiano Ronaldo 400 bin dolar kazanıyor. Yapılan haber de zirveyi Selena Gomez alıyor. Selena Gomez paylaşım başına 550 bin dolar kazanıyor.