Film İncelemesi: Alita

4.11.2019 / Sinema / Eğlence

Cyberpunk aksiyon filmi olan Alita, Bilim Kurgu / Gerilim türünde 2019 yılında yapılmış başarılı filmler arasında yerini almıştır.

Film İncelemesi: Alita

Alita: Savaş Meleği olarak Türkçelendirilen filmin orijinal adı Alita: Battle Angel’dır. Amerikan menşeili film, Aksiyon, Bilim Kurgu, Gerilim ve Macera türlerinde yapılmış ve gişede 410 milyon dolar gelir elde etmiştir.

Alita filminin yönetmenlik koltuğunda Monika Petrillo ve Robert Rodriguez oturmaktadır. IMDB’de 7.4 oy alan Alita filmi, 122 saat sürmektedir.

İleri teknoloji ile geliştirilen savaş robotu Alita, kendisini bulmaya çalışır. Bir Cyborg olan Alita, gözlerini Dr. Dyson Ido’nun hastanesinde açar. Doktor, Alita’yı çöplükte bulur ve ona yeni bir vücut verir. Alita 300 yıl önce yaşanan büyük düşüş isimli savaştan sağ kalan tek canlıdır. Hafızası silinen Alita, geçmişi ile ilgili hiçbir şey hatırlamamaktadır.

alita savaş meleği

Doktor Dyson, gündüzleri şehirde yaralanan kişileri ücretsiz tedavi ederken akşamları da kelle avcılığı yapar. Bu sayede elde ettiği gelir ile daha çok hastayı tedavi eder. Bu yeni dünyaya alışamayan Alita ise başta babası yerine koyduğu doktorun kelle avcısı olduğunu öğrendiğinde neye uğradığını şaşırır.

Hugo ise Alita’ya dünyanın yeni halini anlatır. Hugo ve Alita duygusal bir bağ yaşamaya başlarlar. Fakat, Hugo’da hırsızdır ve Alita bunu çok geç öğrenir. Sadece Cyborg’ların katılabildiği yarışa katılır. Yarışta Alita’ya tuzak kurulur. Alita hem diğer oyuncular ile savaşmak zorunda kalır hem de başı derde giren Hugo’ya yardımcı olmalıdır.

alita battle angel

Hafızasını geri kazanan Alita ise zenginlerin yaşadığı dünyalara saldıran bir savaş meleği olduğunu hatırlar. Yarışı kazandıktan sonra Hugo’yu kurtaran Alita, büyük düşüşten kalan tek şehre saldırmak için yola çıkar. Film burada bitiyor. İkincisini merakla bekliyoruz.