Film İncelemesi: Ant Man

26.08.2019 / Kültür / Sanat / Sinema

Marvel Comics’in Ant Man çizgi romanından esinlenerek yapılan ve Peyton Reed tarafından yönetilen seri, 2015 yılında vizyona girdi.

Film İncelemesi: Ant Man

Başrollerinde Paul Rudd, Evangeline Lilly, Michael Douglas ve Patrick Wilson gibi oyuncuların yer aldığı Ant Man (Karınca Adam), ilk filmi ile 2015 yılında sevenleri ile buluştu.

Ant Man

Boyunu küçülterek gücünü arttırma gibi inanılmaz bir kabiliyete sahip olan Ant Man kostümünü giyen Scott Lang, üstün güçlere sahip olur. Dr. Hank Pym tarafından geliştirilen bu kostüm, Scott Lang’e küçülme ve büyüme gücü verir. Lang ise kostümü kullanarak kötülere karşı savaşmalıdır.

Ant Man

Çizgi Roman Hikâyesi

Elindeki tabancayla kanatlı bir karıncanın sırtında seyahat eden kırmızı taytlı ve kafasında antenleri olan bir adam, bugün size belki komik geliyor olabilir; ancak Stan Lee ve Jack Kirby, Hank Pym’i yarattığında, yeni kahramanlarının oldukça başarılı olduğunu düşünmüşlerdi. Öyle ki, çizgi roman okurlarının karşısında ilk kez 1962 yılında Tales to Astonish #27’de çıkan Hank Pym, uzun yıllar boyunca Marvel evreninin en önemli olaylarının göbeğinde yer aldı. Hatta Marvel tarihini derinden etkileyecek kararlar bizzat onun ağzından çıktı.

Dr. Hank Pym

Dr. Hank Pym’in Yaşamı

Dr. Henry “Hank” Pym ve eşi Maria Trovaya balayı için Maria’nın memleketi Macaristan’ı seçer. İşte tam bu sırada, Amerikan pasaportlarına güvenerek ülkeye giriş yapan Pym ailesinin başına bir felaket gelir. Maria’nın tıpkı kocası Hank gibi bir bilim insanı olan babasının laboratuvarını yok eden komünist ajanlar, Pym çiftine de saldırır. Maria saldırıda ölür, Hank ise yaralı olarak kurtulur. Eşinin trajik kaybından sonra apar topar ABD’ye döner.

Hank Pym, ABD’ye döndükten sonra kendini çalışmalarına verir. Dr. Hank Pym, araştırmaları sonucunda “Pym Parçacığı” adını verdiği parçacıkları keşfeder. Bu parçacıkları kullanarak yaptığı serum sayesinde ise nesnelerin boyutunu değiştirebilmektedir. Hank Pym, serum sayesinde bir karınca boyutuna kadar küçülmüş; ancak fiziksel gücü normal bir insanla aynı seviyede kalmıştır! Fakat Pym, bir süre sonra insanlık için bir mucize olabilecek keşfinin aynı zamanda çok tehlikeli de olabileceğini düşünür ve serumlarını yok eder.

Ultron

Pym’in Robotu 'Ultron'

Doctor Hank Pym, Goliath ismiyle kahramanlıklar yaparken, bir yandan da çalışmalarını yeni bir alana kaydırır. Artık robot teknolojileri ve yapay zeka üzerine derin araştırmalar yapıyordur. Uzun süren araştırmaları nihayetinde, kendini geliştirebilen, yüksek zeka seviyeli bir robot icat eder. Pym, “Ultron” adını verdiği bu robotun dünyanın kaderini ne kadar büyük oranda etkileyeceğinin henüz farkında değildir. Ultron yaratıldıktan kısa süre sonra babasını hipnotize eder ve onun laboratuvarından kaçmayı başarır. Gizlice kendini güncelleyen ve sistemini yükselten Ultron, Avengers’ın en büyük ve en tehlikeli düşmanları arasında yer almayı başarır.

Ant Man 1

Ant Man 1 Hikâyesi

Hırsız olan Scott Lang, Hank Pym’in evine gider ve böylece Hank Pym ile tanışacaktır. Hank, kızı Hope Van Dyne’in güvenliği için Scott’a önemli bir görev verecektir. Scott, bir yandan kızına iyi bir baba olmaya çalışırken diğer yandan da süper kahraman Ant-Man’e dönüşecektir ve karıncalarla iletişim kurabilecektir. Scott, Hank Pym’in azılı düşmanı Yellowjacket’a karşı savaşacaktır. Ant-Man filmde Hank Pym rolünde, değerli oyuncu Michael Douglas’ı görüyoruz. Filmde Hope Van Dyne’i Evangeline Lilly canlandırırken başrol ise Paul Rudd’a ait. Bu arada meraklısına bilgi olarak Ant Man yaratıcısı Hank Pym’in çizgi roman evreninde aslında Age of Ultron filmindeki Ultron’un da yaratıcısı olduğunu belirtelim.

 

 

Ant Man 2

Ant Man 2 Hikâyesi

Hank Pym’in kızı olan Hope Van Dyne bu filmde Wasp rolüne girerek ikinci Ant Man oluyor. İlk film sonrasında ev hapsinde olan Scott Lang ev hapsinin bitmesine 2 gün kala Hope ve Hank Pym’in acil görev çağrısıyla kendini riske atacaktır. Hank, yıllar önce kuantum evreninde kaybettiği eşi Janet Van Dyne’in ölmediğini düşünerek onu bulmaya çalışacaktır. Ancak kendisi kuantum evrenine gidemeyeceği için Scott’ın yardım etmesini isteyecektir. Bir yandan da dev laboratuvarlarını valiz boyutuna indirerek kötülerden kaçmak gibi dış sorunlar ile mücadele etmeye devam edeceklerdir.