Film İncelemesi: Captain Marvel

27.08.2019 / Kültür / Sanat / Sinema

2019 yılında Marvel Studios tarafından yapımı üstlenilen ve beyaz perdeye taşınan film, MCU'ya çok geç katılmış oldu.

Film İncelemesi: Captain Marvel

Marvel sinematik evrenine 2019 yılında dahil olan Captain Marvel (Kaptan Marvel), aslında çok ama çok geç kalmış bir film. Filmin konusu 1995 yılında geçiyor. 1989 yılında ortadan kaybolan Carol Danvers, 6 yıl sonra Dünya’ya dönüş yapıyor.

Captain Marvel

DC Comics karakteri olan Captain Marvel (Kaptan Marvel), seriye çok sonradan dâhil olsa da aslında ilk filmlerden bir tanesidir. Film içerisinde Ajan Nicholas Joseph Fury ve Ajan Phil Coulson’ın genç hallerini görebilirsiniz. Filmin en başında uzaylılara inanmayan Ajan Fury, filmin sonrasında Avangers ekibini kurma kararı alıyor. Bu yüzden filmi izlerken biraz kafanız karışabilir.

Carol Danvers karakterini güzel oyuncu Brie Larson canlandırıyor.

 

 

Captain Marvel Filminin Konusu

Carol ve meslektaşı Maria ordudaki tek kadın savaş pilotlarıdır ve kanıtlamaları gereken çok şey vardır. Bu yüzden Carol ordudaki son sınavlarında hile yapar ve keşfedilmemiş bir bölgeden uçmayı tercih eder, ancak Carol’ın uçağı tam da bu bölgede bir uzay aracı tarafından saldırıya uğrar, hasar alır ve Carol’da acil iniş yapmak zorunda kalır.

Captain marvel

Carol ve kumandanı olan doktor kazadan zar zor kurtulurlar ancak bu sırada onlara saldıran uzay gemisi iner ve Carol’ın hayatı bu noktada tamamen değişir. Çünkü gelen uzaylılar Kree adı verilen ileri düzeyde teknolojiye sahip dünya sınırına yakın olan bir gezegendir ve hiç de dost canlısı değillerdir. Fakat Kree kumandanı Carol’ı öldürmek yerine onu kaçırır ve onu bir Kree’li gibi eğitir. Aradan 6 yıl geçmiştir ve Carol ne insan olduğunu ne de asıl gezegenini hatırlamamaktadır. Ama Kree’ler tarafından eğitim alıp ilk görevine çıktığında Carol bir başka talihsiz olay yaşar ve kendini yeniden dünya gezegeninde bulur ve Carol için korkunç gerçeklerle yüzleşme ve bir seçim yapma zamanı gelir.

Kaptan Marvel

Captain Marvel Gerçek Hikâyesi

Amerika Birleşik Devletleri Donanması mensubu Joe Danvers ve Kree şampiyonu Mari-Ell‘in kızı olan Carol Danvers, Boston’da dünyaya gelmiştir. Doğduğunda Kree dilinde “şampiyon” anlamına gelen Car-Ell ismi verilen bebek, Dünya’daki ortama uyum sağlayabilmesi için sonradan “Carol” olarak anılmıştır.

Carol, Stevie ve Joe Jr. olmak üzere iki üvey ağabeye sahiptir. Babasının gözünde çok daha layık konumda olabilmek için yazlık evlerinin yapımında en az iki üvey kardeşi kadar çok çalışmaya özen gösteren Carol’ın hayali bir astronot olmaktı. Uzaklardaki gezegenlere gitmeyi düşleyen kızının hayallerini yıkan Joe Danvers’ın düşüncesi ise, böyle bir meslek için kadınların uygun olmadığı yönündeydi. Üstelik yaşadıkları ekonomik sıkıntılar sebebiyle de ailede yalnızca bir çocuğu üniversiteye yollama imkanları olduğundan baba Danvers, en büyük oğlu Steve’in eğitimine olanak sağlayabilmiştir.

Captain Marvel

Amerikan Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak askeri kariyerine adım atan Carol, daha sonradan NASA’nın tarihindeki en genç güvenlikten sorumlu yüzbaşısı olmuştur. NASA’da uzaylı türü Kree ile ilgili çalışmalarla haşır neşir olan Carol, birkaç ay sonrasında Cyberex isminde uzaylı bir robot tarafından kaçırılır. Kontrol edilen bir Iron Man saldırısı sonrası hastaneye yatırılmış ve bu sefer de Yon-Rogg ismindeki bir uzaylı tarafından kaçırılmıştır. Tüm curcuna sonucunda Mar-Vell ile kapışmak zorunda kalan Carol, bu sırada bozuk bir Kree aleti olan Psyche-Magnitron‘un (Kree’lerin insansı varlıklara süper güçler verebilmek için kullandığı bir cihaz) içine kapaklanır. Burada tüm genetik yapısı değişmiş ve nihayetinde bir yarı-Kree süper insan olmuştur. Tabii kendisi, bundan uzun bir süre habersiz olarak yaşamını sürdürmüştür.

Captain Marvel

Captain Marvel’in Süper Gücü

Marvel sinematik evreninde Captain Marvel en güçlüsü mü sorusunun cevabı belki de büyük ihtimalle “evet” olacak. Carol Danvers’ın basit bir süper kahraman gibi gözüktüğünü düşünüyorsanız, lütfen bu fikrinizi tekrar gözden geçirin deriz. Zira kendisinin süper insan gücü, dayanıklılığı ve reflekslerinin yanı sıra daha birçok ‘kozmik’ gücü bulunmakta. Uçma kabiliyeti, kozmik tüm varlıkların farkındalığı, enerji absorbe ederek iyileştirme gücü, foton ışını patlaması yarabilme, enerjiyi her anlamda manipüle edebilme yeteneği (öyle ki, enerjiyi bir bıçak şekline bile getirip silah olarak kullanabiliyor) ve tüm kozmik enerji safsatasından yararlanması sebebiyle uzun süre yeyip içmeden hayatta kalabilme gibi birçok avantaja sahip. Kendisinin insan olarak sahip olduğu pilotluk ve zekayı saymıyoruz bile. Gerçekten çok güçlü bir karakter Carol Danvers. Enerji dediğimiz şey uçsuz bucaksız bir imkan olduğundan ötürü, güçlerinin de neredeyse sınırı yok gibi.

Captain Marvel

Yaratıcısı

Conan, Red Sonja, Ghost Rider, X-Men: Başlangıç ve Logan gibi filmlere katkıda bulunan Roy Thomas ile Blade filmleri ile anılan Gene Colan tarafından yaratılmıştır. 1968’de Marvel Super Heroes‘un 13. sayısında Carol Danvers olarak okuyucu ile buluşmuştur.