Film İncelemesi: In Time

22.03.2020 / Sinema / Eğlence

Herkesin 25 yaşında sabitlendiği bir dünyada yaşamak için paraya değil de zamana ihtiyacınız olsa nasıl olurdu?

Film İncelemesi: In Time

Sıra dışı bir bilim kurgu filmi izlemek istiyorsanız In Time (Zamanın İçinde) tam size göre bir film. Çünkü izlerken her saniyesi sizi ekrana kilitleyecek.

In Time filminde 25 yaşına gelen herkesin kolundaki sayaç geri sayıma geçiyor. Üstelik sadece bir yıllık ömürleri kalıyor. Ömürlerini uzatmak için çalışıp zaman kazanmak zorunda kalıyorlar. Binlerce yıl 25 yaşında yaşayan insanlar olduğu gibi zamanları tükenince oldukları yerde ölen insanlar da film içerisinde yer alıyor.

in time inceleme

In Time

Will 25 yaşına yeni girmiş ve zaman sayacı geri sayıma başlamıştır. Zamanı bitenin öldüğü dünyada hayatta kalmak için gündelik işlerde çalışıp zaman kazanmaktadır.

Bir gün iş çıkışı arkadaşının yanına bara gider. Orada Henry adında bir adam vardır. Herkese içki ısmarlıyordur. Bu adamın kolunda 116 yıllık ömrünü vardır. O yılları almak için onu orada öldürecek çok kişi vardır. Nitekim haydutlar geldiğinde Will adamı kurtarır. Karşılığında ise Henry tüm ömrünü Will’e verir. Ardından da intihar eder.

in time filmi

Will annesini beklemek için durağa gider. Ama annesi otobüsten inmez. Ardından yol boyunca koşmaya başlar. Annesinin zamanı otobüs bileti almaya yetmeyince oda koşarak hayatta kalmaya çalışır. Will ile karşı karşıya geldiklerinde ise her şey çok geçtir. Wiil, annesinin ölümüne şahit olmuştur. Üstelik Henry’nin ölümü ile de suçlanmaya başlamıştır.

Zamanı düşük halk ile birlikte 12. bölgede yaşayan Will, 1. bölgeye gitme kararı alır. Polisler ise Will’i harcadığı zamanların izini sürerek bulurlar.

Zenginlerin dünyasında poker oynayarak 116 yılını 1100 yıla çıkartan Will, Slyvia adlı kadın ile de tanışır. Slyvia, Will’i kendi evinde vereceği partiye davet eder. Will ise bu daveti kabul eder ve parti için Slyvia’nın evine gider.

Polisler de Will’i yakalamak için Slyvia’nın evine giderler. Will’in zamanına el koyarlar. Will’e sadece 2 saatlik ömür bırakan polislerin elinden kurtulan Will, Slyvia’yı esir alarak oradan kaçar. Tekrar 12. bölgeye yani evine geri döner.

zamana karşı inceleme

Will, Slyvia’nın babasını arayıp fidye ister. Ama bu istek karşılık bulmaz. Ardından babasına kızan Slyvia’da Will ile beraber hareket eder. Bir taksiyi durdurup içerisindeki zengin kadının zamanını alarak kaçarlar.

Beraber Slyvia’nın babasına ait olan zaman bankasını soyarlar. İçeride sadece kendileri için ihtiyaçları kadar olanı alıp kalanını halka bırakırlar. Çaldıkları zamanların da bir kısmını halka dağıtırlar. Yine de bu işlem ile memnun kalmazlar.

zamana karşı filmi

Hedeflerinde Slyvia’nın babasının kasasında bulunan 1 milyon yıllık zaman vardır. Babasını soymaya karar verirler. 1. bölgeye giderler. Başarılı olan planları sonrasında babasının kasasından 1 milyonluk zamanı alırlar ve 12. bölgeye dönüp halka dağıtırlar. Bu sayede sistemi de çökertmiş olurlar.