Film İncelemesi: Pers Prensi

29.03.2020 / Sinema / Eğlence

“Pers Prensi: Zamanın Kumları” ile macera ve aksiyon dolu bir film keyfi yaşayabilirsiniz. Filmi sizin için derledik. Keyifli okumalar.

Film İncelemesi: Pers Prensi

Pers Prensi: Zamanın Kumları, Pers Kralı’nın evlatlık aldığı Prens Destan’ın hikâyesini konu alıyor. Kralın iki öz evladı olsa da bir tane yetimi ailesine katması gerekir. Bu yetim çocuk hem dünyayı hem de krallığını kurtarır.

pers prensi zamanın kumları film incelemesi

Pers Prensi: Zamanın Kumları

Bis, çocukken kralın askerleri tarafından hırsızlık yaparken yakalanır. Onu en yakın arkadaşı Destan kurtarır. Destan’ın bu cesareti kralı etkiler ve onu evlatlık olarak saraya alır.

15 yıl sonra kralın en büyük oğlu olan Tus, kutsal şehir Alamut’a saldırır. Alamut’un kendilerine hainlik yaptığını düşünmektedir. Destan gün doğumunda gizliden kaleye saldırır. Yanına aldığı Bis ve birkaç asker ile kalenin içerisine girmeyi başarır. Kalenin kapılarını ordusuna açar. Şehre giren ordu saraya doğru ilerler.

prens destan ve prenses tamina

Alamut Kalesi’nde çok gizli bir silah vardır. Zamanın kumlarını kullanarak zamanda hareket edilmesini sağlayan bir hançer yer alır. Prenses Tamina ise, hançeri saraydan uzaklaştırmak için bir askere verir ama o hançer Destan’ın eline geçer. Ordu ise şehri fetheder.

Kral, bu fethin ardından Alamut’a gelir. Ama kızgındır. Alamut kutsal şehir olduğu için fethedilmemelidir.  Fakat Tus, bu kurala uymayarak şehri fethetmiştir. Destan, krala Alamut Prensesi Tamina’yı Tus adına tanıtır. Bir de babasına hediye verir. Ama verdiği hediye zehirlidir. Herkes Destan’ın babasını öldürdüğünü düşünür. Ortanca kardeş Garsiv’de Destan’ın öldürülmesini emreder. Destan ise çareyi kaçmakta bulur. Tamina’yı alıp oradan kaçar.

Destan, hançeri kullanmak zorunda kalır. Hançerin gücünü görür ama içerisindeki kumu kullandığı için artık işe yaramaz. Prenses ise hançer ile ilgili hiçbir bilgiyi Destan’a vermez. Tus, Alamut’ta kalarak silah üretilen yerleri aramaya devam ederken Garsiv’de Destan’ın peşine düşer. Destan Avrat’a babasının defnine gider. Orada amcası ile konuşmak ister. Ama amcası ona inanmayınca Garsiv ile çatışmak zorunda kalır. Garsiv’in elinden kurtulunca Tamina ile kaçmaya devam eder.

Destan’ın amcasının elleri yanık içerisindedir. Destan, o sırada babasının katilinin Tus değil de amcası Nizam olduğunu anlar. Nizam ise gizli anlaşma yaptığı Haşhaşileri de Destan’ın peşine takar. Destan artık hem Garsiv’den hem de Haşhaşilerden kaçmak zorundadır. Bu sırada Tamina ve Destan da birbirlerine güvenmeye başlar. Tamina tüm bildiklerini Destan’a anlatır. Destan’da Tamina’ya yardımcı olmaya başlar.

prens destanın hikayesi

Destan ve Tamina kutsal tapınağa vardıklarında Garsiv de oradadır. Garsiv olup bitene inanmaya başlarken Haşhaşilerin saldırısına uğrarlar. Garsiv ölür. Hançeri alan Haşhaşiler, Tamina ve Destan’ı orada bırakıp Nizam’ın yanına dönerler. Nizam hançeri ele geçirmiştir. Şehrin atında yer alan kumları arama çalışmalarını da hızlandırır. Destan ve Tamina ise hançeri geri almak için Alamut’a geri dönerler. Nizam kumu bulduğunda Destan hançeri almayı başarır. Hançer ile kardeşi Tus’un yanına gider. Onu ikna etmek için hançerin son gücünü de kullanır. Abisini ikna eder ama Nizam gelir ve Tus’u öldürür.

pers prensi zamanın kumları konusu

Destan’ı Haşhaşi koruması sayesinde durdurup hançeri alır ve kumlara doğru gider. Tamina’nı yardımı ile Destan kurtulur. Amcasının peşine gider. Nizam, Tamina’yı da öldürür. Ardından kumları serbest bırakır. Destan ise o anda amcasını durdurmayı başarır. Kumların akışını da durdurur. Akan kumlar zamanı Pers İmparatorluğu’nun Alamut’u işgal ettiği ana kadar geri döner. Her şeyin farkında olan Destan, bu sefer işgali engeller ve Nizam’ın ölmesini sağlar.