Film İncelemesi: Sonic

13.04.2020 / Sinema / Eğlence

Jim Carrey’nin başrolünde yer aldığı animasyon filmi Sonic the Hedgehog, 2020 yılında vizyona giren macera dolu bir yapımdır.

Film İncelemesi: Sonic

Kirpi Sonic, Paramount Pictures ve Sega yapımcılığında çekilen, 2020 Amerikan-Japon ortak yapımı bilimkurgu macera filmidir.

90’lı yıllarda atarilerin vazgeçilmez oyunlardan bir tanesi olan Kirpi Sonic, Jeff Fowler yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlandı. Ailecek izleyebileceğiniz Kirpi Sonic (Orijinal adı:Sonic the Hedgehog), sizi maceraya sürükleyecek.

Sonic serisine dayanan yeni bir film serisinin ilk ayağı olarak planlanan filmin yönetmenliğini Jeff Fowler üstlenirken, senaryosunu Patrick Casey ve Josh Miller hazırladı. Ayrıca filmin yapımcılığını Takeshi Ito, Toru Nakahara, Toby Ascher ve Neal H.Moritz üstlenmiştir.

Kirpi Sonic karakterini filmde CGI ve hareket yakalama tekniğiyle aktör Ben Schwartz canlandırmıştır. Başrollerinde Jim Carrey Dr.Robotnik'i, James Marsden Tom Wachowski ve Tika Sumpter Maddie Wachowski karakterlerini canlandırmaktadır.

14 Şubat 2020'de vizyona giren film, en yüksek açılış yapan video oyunu uyarlaması filmi unvanını aldı. 2020 yılında en çok hasılat elde eden filmler arasında yer alan Kirpi Sonic, dünya genelinde 300 milyon doların üzerinde gelir elde etti. Türkiye’de de gösterime giren film 5 buçuk milyon TL gelir elde etti.

28 Mayıs 2020'de yapılan bir açıklama sonucunda Kirpi Sonic filminin bir devam filmi olacağı açıklandı. Jeff Fowler yeni filmde yönetmen olacak. Josh Miller ve Pat Casey ise senaryo yazarı olacak. Tim Miller, Hajime Satomi, Haruki Satomi, Neil H. Mortiz, Toby Ascher ve Toru Nakahara'nın devam filminin yapımcıları olacağı belirtildi.

Film içerisinde bir eleştirim olacak. ABD hükümetinin toplantı yaptığı sırada bir yetkilinin Azerbaycan için “öyle bir ülke mi var” demesi beni gücendirdi.

Sonic the Hedgehog

Kendi gezegeninde düşmanları artınca koruyucusu başkuş tarafından Dünya’ya gönderilen Sonic, Green Hills kasabasına gelir. Burada şerif olan Tom Wachowski ile arkadaşlık kurar.

Sonic’in yaydığı elektromanyetikler sonrasında ABD hükümeti peşine düşer. Dr Eggman, Sonic’i yakalamak için görevlendirilir.

Sonic ve arkadaşı Tom, Dr. Eggman’ın her türlü teknolojik silahlarına rağmen onu yenmeyi başarır. Sonic, bu başarının ardından Mantar Gezegeni’ne gitmek yerine Dünya’da Tom ile birlikte kalmaya karar verir.